Wątpliwości w sprawie naliczeń na „fundusz celowy”?

Nowatorskie /czy aby na pewno?/ konstruowanie naliczeń miesięcznych opłat właścicielom lokali we wspólnotach polega na dopisywaniu do nich coraz to nowych elementów.  Ostatnio dopisano właścicielom dodatkowy składnik do miesięcznych opłat nazwany „funduszem celowym”. 

Na co i kto wymyślił obciążanie właścicieli nową daniną, nie wiadomo, bo pisemna propozycja uchwały nie określała ani pomysłodawcy, ani konkretnego celu zbierania od ludzi pieniędzy.

Rozdzielanie kosztów zarządu w naliczeniach na czynniki pierwsze i dodawanie nowych składników, poza podstawową stawką eksploatacyjną zwiększa należności właścicieli. Ta kombinacja jest mniej dokuczliwa w odbiorze, niż podwyższanie stawek za m2 lokalu mieszkalnego, co zwykle budzi niechęć.

Wyłączanie składników z podstawowej opłaty eksploatacyjnej daje równocześnie efekt pozornego obniżania kosztów działalności wspólnej. Bilans, czyli porównanie przychodów i pomniejszonej sumy kosztów w opisany wyżej sposób – tj. po wyłączeniu niektórych np. funduszu celowego – pozwala na ukrywanie ewentualnych ujemnych wyników utrzymania nieruchomości wspólnoty.


Innym pozornym zabiegiem pomniejszania ustawowych kosztów eksploatacyjnych nieruchomości wspólnoty mieszkaniowej jest „wciskanie” niektórych wydatków do funduszy remontowych tworzonych z dobrowolnych składek wspólnot. /o tym w następnym artykule

Manewry kosztami zarządu nieruchomością wspólną, rodem z tzw. twórczej księgowości zaciemniają całościowy obraz budżetu wspólnoty i co ważne są niezgodne z literą prawa w UOWL

Odsyłam do przepisów Ustawy, które jednoznacznie precyzują:

  • co jest działalnością służącą utrzymaniu lokalu i części wspólnych nieruchomości w Art. 13.

  • jakie koszty składają się w szczególności na koszty zarządu nieruchomością wspólną w Art.14. punkty 1 do 5

  • formę pokrywania kosztów zarządu przez właścicieli w Art. 15.

  • odpowiedzialność bez ograniczeń za zobowiązania wspólnoty mieszkaniowej i każdego właściciela lokalu. w Art.17.

Obciążenia wspólnot mieszkaniowych i właścicieli lokali określone przez Ustawę o Własności Lokali są jedynymi obowiązującymi i służą prawidłowej eksploatacji nieruchomości i utrzymywaniu jej w niepogorszonym stanie . Narzucanie właścicielom obciążeń niezgodnych z powyższą ustawową normą jest próbą obchodzenia prawa.