Zagospodarowanie wody deszczowej w budynkach wspólnot – stop suszy

Zaczyna brakować wody mimo to nie  szanujemy jej. Banalnym przykładem jest lekceważenie deszczówki.  Właśnie dlatego, że deszczówka nic nie kosztuje trzeba ją gromadzić. Wystarczy sięgnąć po proste rozwiązania zagospodarowania deszczówki zwłaszcza wśród betonowych blokowisk, ale temat deszczówki wciąż kojarzy się negatywnie, przyjmowany z rezerwą, jako zawracanie głowy. Na Podłęskiej do dziś nie wiedzą co się dzieje z deszczówką, po prostu znika i tak pozbywamy się za jednym zamachem wody i pieniędzy.  A można ją racjonalnie wykorzystywać do utrzymania zieleni  i innych celów gospodarczych.  Gdzie świadomość administracji obsługującej wspólnotowe nieruchomości.

Pewnie mało, kto wie, że istnieje „krakowski program małej retencji wód opadowych”  wspomagający instalowanie przydomowych systemów do zbierania i gromadzenia deszczówki, również dla budynków wielorodzinnych wspólnot. Dlaczego Podłęska nie skorzystała z tego źródła?  Nie wiadomo.

Są banalne sposoby gromadzenia deszczówki, najprostsze, jak duże beczki, kontenery z kranem przystawione do tylnych ścian śmietników zapełniane deszczem z rynien skośnych dachów. W wielu takich zbiornikach na Podłęskiej można by uzbierać sporo wody.  Ale po co?

Elementem małej retencji mogą być kwietne łąki, utrzymują i wiążą wilgoć w glebie. Kwietne łąki nie wymagają intensywnego podlewania. Mogą być koszone tylko dwa razy w roku, zamiast ciągłego „golenia” jak to na Podłęskiej skrawki trawników… koszone często stają się wysuszonymi klepiskami pozbawionymi wody i siedlisk owadów.   

W maju 2019 roku zamieściłam informację o przyjętym przez Gminę Kraków miejskim planie adaptacji do zmian klimatu   https://wspolnotypodleska.pl/plan-adaptacji-krakowa-do-zmian-klimatu-do-roku-2030/  Plan ukazuje zagrożenia i ryzyka klimatyczne w szczególności upały, długie miesiące bez opadów, następujące po nich okresy suszy a w skutkach nieodwracalne ubywanie wody. Opisane w planie sposoby na zrównoważone gospodarowanie wodą będą stanowić nie lada wyzwania dla Miasta i mieszkańców.        zdj. własne i z domeny publ.