Wydział Mieszkalnictwa ma wątpliwości, co z prawami służebności Podłęskiej

Urzędnicy wydziałów Urzędu Miasta Krakowa od 20 lat wydają pozwolenia i decyzje dla kontynuowanej budowy osiedla przy ulicy Podłęskiej w Dzielnicy Bieżanów Prokocim w Krakowie i tu: uwaga, uwaga! do dzisiaj nie mają zdania w sprawie służebności przechodu i przejazdu do publicznej miejskiej drogi.

Brak stanowiska i konieczność przeanalizowania formalno-prawnych aspektów tak istotnej kwestii dla życia ludzi Osiedla Podłęskiego w Dzielnicy XII Krakowa potwierdza Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Bogusław Kośmider, który z up. Prezydenta Miasta w piśmie: Prezydenta Miasta Krakowa WK-01.1510.11.2021 z 15 lutego 2021r zawarł w przedmiotowej sprawie następujące stwierdzenia, cytaty:

„ Podjęcie w.w. Uchwał przez wspólnoty mieszkaniowe ma charakter intencyjny.”…

… „Pełnomocnik Gminy Kraków nie jest upoważniony do udzielania dalszych pełnomocnictw w imieniu Gminy dlatego nie mógł podpisać przekazanego pełnomocnictwa”….

…”Ostateczne stanowisko w sprawie ustanowienia służebności Wydział Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Krakowa podejmie po otrzymaniu dokumentów od wspólnot mieszkaniowych /projekt uchwały, projekt aktu notarialnego/ oraz po przeanalizowaniu formalno-prawnych aspektów przedmiotowej sprawy”…

koniec cytatów.

Prezydent uznając pewnie potrzebę zapoznania się ze sprawą, przekazał powyższe pismo do wiadomości Dyrektorom:

  1. Wydziału Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Krakowa,
  2. Zarządu Dróg Miasta Krakowa
  3. Wydziału Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Krakowa
  4. Wydziału Skarbu Urzędu Miasta Krakowa,

Choć złudne są nadzieje, że pochylą się oni nad problemem i przyłożą się do naprawienia wytykanych im od lat urzędniczych zaniechań i błędów.

Widać w postępowaniu Wydziału Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Krakowa brak konsekwencji a nawet logiki, ponieważ:

  • Pełnomocnik Gminy Kraków wyrwał się przedwcześnie do intencyjnego /co to znaczy?/ głosowania, choć Prezydent pisze, że sprawa wymaga przeanalizowania od strony formalno-prawnej.

  • Głosując, Pełnomocnik Gminy tym samym zdecydował i ubezwłasnowolnił mniejszość mieszkańców wspólnoty. Ich głos już nie ma znaczenia, bo Pełnomocnik Gminy nie zapytał, nie zasięgnął ich opinii. Pełnomocnik Gminy nie odpowiada materialnie za nieruchomość, nie mieszka we wspólnocie, to nie jego problemy życiowe.

  • Pełnomocnik Gminy Kraków nie ma uprawnień do podpisania pełnomocnictw, co wynika z – nic im nie ujmując – przepisów Prezydenta Miasta Krakowa, jednocześnie ma prawo i korzysta z niego do głosowania wynikającego z przepisów Ustawy o Własności Lokali, czyli aktu prawnego najwyższej rangi.

Opisany problem osiedla Zielone Wzgórze z ulicy Podłęskiej jest jednym z wielu znanych od lat i nierozstrzygniętych od lat. Ten jest o tyle dojmujący, że dotyczy dostępu do publicznej przestrzeni Miasta Krakowa uzależnianego dziś od komercyjnych rozwiązań. Na to nie powinno być społecznej zgody ani zgody decydentów Krakowa odpowiedzialnych za zrównoważony rozwój całego Miasta nie wyłączając obrzeżnych jego Dzielnic.

zdj. własne, budynki osiedla Bieżanów-Prokocim, wzdłuż ulicy Aleksandry