Uchwała bez daty jest nieważna

O prawnej ważności uchwały wspólnoty mieszkaniowej decyduje data jej podjęcia i uzyskanie wymaganej ilości głosów właścicieli.

Dokonuje się tego aktu:

  • na zebraniu, kiedy za uchwałą zagłosowała wymagana większość obecna na tym zgromadzeniu, więc datą uchwały jest data zebrania,

  • w trybie uzupełniającego indywidualnego zbierania głosów, wówczas datą uchwały jest data zakończenia zbierania głosów, najczęściej data przekroczenia wymaganej większości, co stosuje administracja dla uproszczenia sobie życia.

Bez daty nie ma uchwały. Odpowiednio dla zastosowanego trybu głosowania, wyłącznie jedna z wyżej opisanych dat jest jedyną istotną dla ważności uchwały i musi być uwidoczniona na dokumencie uchwały adnotacją z podpisami zarządu wspólnoty.  Data uchwały warunkuje prawo do jej zaskarżenia w ciągu 6 tygodni , jest to termin z UOWL art 25 i zarządy wspólnot muszą gwarantować właścicielom korzystanie z tego prawa.

Są uchwały o złożonej procedurze głosowania w przypadku zespołu wspólnot, takim jak np. osiedle Podłęska z notarialnymi wzajemnymi prawami służebności do korzystania ze wspólnotowych terenów.

W takim przypadku chodzi głównie o solidarne uczestniczenie w kosztach utrzymania terenów, remontów, unowocześniania infrastruktury. Była o tym mowa w artykule z marca 2022 roku, aby wszystkich obciążać kosztami utrzymania wspólnych terenów: : https://wspolnotypodleska.pl/uszczelnic-system-oplat-za-tereny-wspolne-osiedla/

We wspólnych uchwałach ich ważność zależy pozytywnych uchwał większościowych od wszystkich wspólnot. A za jedyną datę uchwały mającą znaczenie prawne można uznać wyłącznie datę ostatniego głosowania w ostatniej wspólnocie, która kończy zbieranie głosów. Fakt ten również wymaga odnotowania na dokumencie uchwały uprawnionych przedstawicieli wspólnot.

Bezprawnym jest rozpoczynanie finansowania zamierzeń we wspólnotach mieszkaniowych bez zachowania opisanych prawem procedur uchwał.