Przedstawił je Dział Kontroli Systemu Gospodarowania Odpadami Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie w liście internetowym do strony społecznej wspólnot z Podłęskiej z dnia 30 października 2024 r. Autor listu zauważa, zbyt pobłażliwie i powierzchownie, że cytat: ”gospodarowanie odpadami komunalnymi budzi niemałe emocje, o czym świadczyć mogą również krytyczne uwagi nt. projektu „Altana Przyszłości…”. To nie emocje, przewlekły i nierozwiązywalny problem śmieciowy w Krakowie nie porusza i nie wzbudza subiektywnych emocjonalnych odczuć. Przeciwnie, krytyczny artykuł jest wynikiem trzeźwych, wieloletnich – nieprzerwanie od 15 lat jak istnieje strona wspólnot Podłęskiej – obserwacji, dokumentowania i analizy danych z próbami oceny „Systemu Gospodarowania Odpadami” w m. Krakowie. Systemu, który był i pozostaje nieudolny i niewydolny, bo brak prawnych rozwiązań, zaś odpowiedzialni za urządzanie przestrzeni miejskiej do dziś nie znają i nie rozumieją wyzwań gospodarki śmieciowej.
Na potwierdzenie odrealnionych projektów studentów Politechniki Krakowskiej nie określających czasu ich urzeczywistnienia, cytaty z listu MPO: „…Oczywistym przy tym jest że bez uszczegółowienia istniejącego już w tym zakresie prawa (dot. budowy osiedli mieszkaniowych) wypracowane modele trudno będzie wprowadzić życie…”
i jeszcze jeden cytat z listu MPO poddający w wątpliwość dzisiejsze (nie)rozumienie wyzwań gospodarki śmieciowej w miejskich warunkach: „...udział w projekcie pozwoli przyszłym architektom, drogowcom czy inżynierom środowiska poznać i zrozumieć wyzwania dzisiejszej gospodarki odpadami komunalnymi, co w przyszłości ma szansę przynieść skuteczniejsze rozwiązania w przedmiotowym zakresie….”
Link do przedmiotowego artykułu tutaj:
Absurdalny projekt PK „Altana przyszłości” na odpady komunalne w Krakowie
a niżej treść listu MPO:
Dzień dobry
Ustosunkowując się do krytycznego komentarza ws. projektu „Altana przyszłości”, zamieszczonego na społecznej stronie internetowej wspólnot mieszkaniowych z ulicy Podłęskiej z Dzielnicy XII w Krakowie Bieżanowie, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. przedstawia stanowisko w sprawie. Znikome przestrzenie miejsc gromadzenia odpadów komunalnych, wąskie ulice dojazdowe, to nie tylko codzienność rejonów miast, których urbanizacja miała miejsce w odległych dekadach. Zminimalizowane miejsca gromadzenia odpadów komunalnych, utrudniony do nich dostęp, „niewydolne układy komunikacyjne” na nowobudowanych osiedlach to efekty opracowywanych dzisiaj rozwiązań projektowych. Również lokalizacja samych miejsc gromadzenia odpadów komunalnych, do których dostęp nierzadko bywa utrudniony może powodować dyskomfort funkcjonalny, zarówno dla mieszkańców jak i samego wywozu odpadów. Infrastruktura drogowa, która wykorzystywana jest do dostępu do takich miejsc, także wielokrotnie nie spełnia swojego zadania. W efekcie często dochodzi do sytuacji gdy odbiór odpadów nie jest możliwy (np. brak dojazdu z powodu zastawienia drogi) czy istniejące warunki wymuszają częstszy odbiór (nawet 7 razy w tygodniu), co nie pozostaje bez wpływu na komfort mieszkańców.
Wydawać by się mogło, iż obecnie obowiązujące przepisy prawa ogólnie rzecz biorąc wyczerpują wszelkie niezbędne wytyczne projektu, który w efekcie powinien pozwolić na sprawne funkcjonowanie użytkownikom oraz umożliwić płynny i szybki załadunek odpadów przez ekipy je odbierające. Jednak praktyka dnia codziennego nierzadko jest inna.
Miejsca gromadzenia odpadów (altany, wiaty śmietnikowe, wyodrębnione pomieszczenia w budynkach) winny być o odpowiednich rozmiarach w stosunku do ilości mieszkańców lub rodzaju prowadzonej na nieruchomości działalności (ilości wytwarzanych odpadów). Ich powierzchnie powinny umożliwiać umieszczenie odpowiedniej liczby pojemników, gwarantującą gromadzenie odpadów w sposób selektywny oraz zapewniającą należyte warunki sanitarne i higieniczne. Odpowiednia przestrzeń oraz ilość miejsca zapewniającego sprawną komunikację wewnątrz „altany” udogodni gromadzenie odpadów zgodnie z obowiązującymi zasadami, co w konsekwencji prowadzić będzie do wzrostu efektów ekologicznych (poziomów odzysku i recyklingu). Nie jest to również bez znaczenia dla samego, sprawnego przebiegu odbioru odpadów przez firmę wywozową (nie jest obecnie rzadkością konieczność wyjęcia z „altany” śmietnikowej np., dwóch pojemników aby dostać się do i opróżnić trzeci).
Podkreślić należy, iż istotą sprawnego odbioru odpadów jest możliwość, czy wręcz konieczność, dojazdu samochodu specjalistycznego bezpośrednio pod miejsce gromadzenia odpadów. Natomiast dzisiejsze doświadczenia to niewydolne układy komunikacyjne na nowobudowanych osiedlach, czy samo skomunikowanie takich zbiorowisk z pozostała częścią miasta. Także lokalizacja takich miejsc pozostawia wiele do życzenia (np. bez bezpośredniego dojazdu czy w garażach podziemnych), nie znajdując przy tym uzasadniania z punktu widzenia m. in.: komfortu ich eksploatacji, czy warunków-logistyczno-ekonomicznych.
Miejskie Przedsiębiorstwo Sp. z o.o. w Krakowie korzysta z każdej okazji, aby móc zaprezentować stanowisko dot. przedmiotowego zagadnienia, biorąc czynny udział w różnych konferencjach, spotkaniach branżowych, konsultacjach z zainteresowanymi stronami systemu gospodarki odpadami, a także próbujemy zainteresować problemem środowiska architektoniczne. Równocześnie Spółka pozostaje otwarta na różnego rodzaju współpracę w celu wyeliminowania opisanych problemów, czego wyrazem jest m. in. realizacja wraz z Politechniką Krakowską projektu „Altana przyszłości”. Interdyscyplinarny zespół złożony z pracowników spółki oraz studentów i wykładowców z PK podjął próbę opracowania modelowych rozwiązań, które w założeniu miałyby przyczynić się do poprawy organizacji miejsc gromadzenia odpadów komunalnych. Codzienność problemu, w ocenie biorących udział w projekcie, wymagała zajęcie się rewitalizacją już istniejących miejsc oraz wypracowanie nowych, wzorcowych wytycznych dla przyszłych budynków i osiedli mieszkaniowych.
Oczywistym przy tym jest że bez uszczegółowienia istniejącego już w tym zakresie prawa wypracowane modele trudno będzie wprowadzić życie. Wydaje się więc, iż istotnym kierunkiem do rozważenia winno być doprecyzowanie wymagań projektowych w kierunku konieczności uwzględniania w przyjmowanych rozwiązaniach przepisów dot. gospodarki odpadami (krajowych oraz miejscowych), przepisów BHP, obowiązków jakie spoczywają na właścicielach nieruchomości w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi, itp.
Wszystkie te aspekty stały za decyzją o podjęciu współpracy między uczelnią, a spółką. W ocenie MPO Sp. z o.o. każde podejmowane działania mają szanse skutkować poprawą sytuacji związanej z gromadzeniem odpadów komunalnych. Niezaprzeczalnym przy tym jest, o czym można przeczytać również w podsumowaniu projektu, istotny walor edukacyjny przedsięwzięcia. Nie jest bowiem przesadą stwierdzenie, że udział w projekcie pozwoli przyszłym architektom, drogowcom czy inżynierom środowiska poznać i zrozumieć wyzwania dzisiejszej gospodarki odpadami komunalnymi, co w przyszłości ma szansę przynieść skuteczniejsze rozwiązania w przedmiotowym zakresie.
Ideą współpracy nie było stworzenie konkretnych modeli czy narzucania komukolwiek przyjętych rozwiązań, dlatego też nie podejmowano w pracy oceny pod kątem finansowym. Efektem końcowym jest pewnego rodzaju studium przypadku, które (o czym twórcy są w pełni przekonani) pozwoli w przyszłości na opracowanie skutecznych wytycznych i wskazówek do projektowania miejsc gromadzenia i odbioru odpadów komunalnych.
Gospodarowanie odpadami komunalnymi budzi niemałe emocje, o czym świadczyć mogą również krytyczne uwagi nt. projektu „Altana przyszłości”. (podkreślenie autorskie Internetowej Strony). Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o., działając jako Zarządzający Gminnym Systemem Gospodarowani Odpadami Komunalnymi, dąży do stworzenia systemu, w którym odpady wywożone byłyby z przestrzeni publicznej w sposób niekłopotliwy i nieuciążliwy dla społeczności mieszkającej, czy też pracującej, oraz z przyjaznym wizerunkiem, jako pracy społecznie koniecznej i niezbędnej. Stąd Spółka w dalszym ciągu podejmować będzie wszelkie możliwe działania, deklarując chęć współpracy w tym zakresie, oferując przy tym swoje niemałe doświadczenie. Podpis i dane kontaktowe, RODO
/opubl. 19.11.2024r/
WAŻNE
Roczne sprawozdanie finansowe wspólnoty mieszkaniowej, jako fundament kontroli działalności wspólnoty mieszkaniowej. O tym elementarnym ustawowym obowiązku zarządu wobec właścicieli przypominam marzec 2022 r. tutaj: Roczne sprawozdanie z działalności wspólnot mieszkaniowych Temat wnikliwie omówiony niezmiennie przykuwa uwagę czytelników strony.
