Masz kozę, kocioł gazowy, pilnie odpisz

Osiedlowa administracja pilnie prosi właścicieli lokali 14 czerwca br /we wtorek/ przed rozpoczynającym się długim czerwcowym weekendem o przesłanie wiadomości w nieprzekraczalnym terminie tj. do 19 czerwca br /w niedzielę/ w sprawie o której pisze tak:

.W związku z obowiązkiem złożenia przez zarządcę nieruchomości deklaracji dotyczącej źródeł ciepła i źródeł spalania paliw w poszczególnych budynkach mieszkalnych wielorodzinnych zwracam się z prośbą do właścicieli lokali, którzy dysponują ogrzewaniem innym niż z sieci miejskiej (MPEC) o obowiązkowe zgłoszenie tego faktu e-mailem do biura administracji w nieprzekraczalnym terminie do 19 czerwca 2022r. (niedziela).
Dotyczy to sytuacji, w których dysponują Państwo w lokalu jednym z poniższych źródeł ciepła:
1. kominek / koza
2. bojler gazowy / kominek gazowy / piecyk gazowy / kocioł gazowy
3. ogrzewanie elektryczne / bojler elektryczny
Jeżeli korzystają Państwo jedynie z ogólnie dostępnego źródła ogrzewania w budynku tj. nie mają Państwo zamontowanych żadnych dodatkowych kominków / piecyków/ bojlerów / kotłów / ogrzewania elektrycznego, to nie ma konieczności odpowiadania na tego maila….    /wytłuszczenie aut./


We wszystkich budynkach Osiedla Podłęska Zielone Wzgórze źródłem ogrzewania lokali oraz ciepłej wody użytkowej jest energia dostarczana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Krakowie.


Wybór miejskiego dostawcy ciepła przed laty, już na etapie projektu budowy osiedla Podłęska okazał się jego wielkim atutem a szczególnie dziś trzeba docenić zastosowane rozwiązanie. Korzystanie z sieci MPEC ma same zalety wobec wdrażanych regorystycznych przepisów dot. emisyjności budynków. Więc po co podejmowane są w budynkach Podłęskiej przeróbki i montaże innych źródeł ciepła?


Z nagłego, w ostatniej chwili rzuconego ludziom pytania przez osiedlową administrację Podłęskiej wynika, że dopuszcza ona i podejrzewa, ale nie ma rozeznania kto i kiedy przerabiał instalacje i montował sobie urządzenia o których mowa w piśmie, w lokalach wielorodzinnych budynków wspólnot 5-cio kondygnacyjnych i wyższych.

Znaczyłoby to, że panuje dowolność w przeróbkach instalacji ogrzewania i ciepłej wody? Czy zarządy nie wymagają od właścicieli lokali zgłoszeń, formalności i uzyskiwania zgody na dokonywanie takich prac? Pół biedy w zmianach instalacji elektrycznych i wodnych, ale wprowadzanie urządzeń gazowych bez sprawdzenia projektu, pozwolenia na wykonanie robót? Kto więc bierze odpowiedzialność za urzędowy dozór techniczny instalacji i sprawność gazowych urządzeń zamontowanych w budynkach wspólnot Podłęskiej? Kto wie ile takich bomb rozsiano po budynkach?  /opubl. 16.06.2022/

zdj. domena publ.