Ekobiografia Krakowa od średniowiecza do współczesności

EKOBIOGRAFIA KRAKOWA – nowa, oryginalna i niecodzienna  publikacja  o historii Krakowa w kontekście szeroko rozumianej  przyrody i środowiska naturalnego przygotowana w Instytucie Historii UJ. Pierwsze tego typu studium na polskim rynku wydawniczym jest pracą zbiorową naukowców Uniwersytetu  Jagiellońskiego,  Uniwersytetu  A. Mickiewicza w Poznaniu, Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Autorzy ukazują jak głęboko przekształcany był świat przyrody przez wieki i jak działania człowieka wpłynęły na współczesne ekologiczne problemy Krakowa, w którym nieprzerwanie tworzy się i gromadzi zanieczyszczenia, co generuje wszechobecny SMOG. Dzięki spojrzeniom w przeszłość poznajemy wielowiekowy rodowód problemów ekologii Krakowa i złożoność powstawania niekorzystnych zjawisk dla życia ludzi. Monografia pomaga zrozumieć, że utrzymywanie ważnego organizmu miejskiego Krakowa było wyzwaniem w każdym okresie jego istnienia, aż po dziś.

W bogato udokumentowanym studium naukowym, ciekawym i zarazem przystępnym w formie, znajdziemy dane o historii klimatu Krakowa, znaczeniu Wisły dla Krakowa od średniowiecza do współczesności, roślinach w życiu starożytnego Krakowa, zasobach przyrodniczych Małopolski, bo nowożytny Kraków nie istnieje samodzielnie, o zanieczyszczeniach, uprzemysłowieniu jako końcu starego Krakowa i wreszcie o zabijającym smogu.  Jest to licząca się i cenna lektura nie tylko dla mieszkańców Krakowa i Małopolski.

EKOBIOGRAFIA KRAKOWA Autor zbiorowy. Wydanie I grudzień 2018r. Wyd. Znak Horyzont,  zdjęcie książki mat. prasowe Wyd. Znak Horyzont