Droga konieczna? niekoniecznie

 

Powtórnie zamknięta droga w dniu 17 czerwca 2022 roku. Mieszkańcy gołymi rękami walczyli z poprzednią blokadą na Podłęskiej postawioną 17 sierpnia 2021 roku, niestety, na krótko i nieskutecznie, stanęła kolejna, trwalsza zapora. Zły to prognostyk oznaczający przedłużanie się konfliktu. /niniejszy artykuł został uzupełniony w lipcu br o komunikat administracji w sprawie „historii drogi dojazdowej”/ 


Wspólnoty mieszkaniowe z Podłęskiej i ich prawni przedstawiciele przez prawie dwie dekady nie dopilnowali własności działek w celu zgodnego z przepisami zbudowania trwałego dostępu do dróg publicznych z ulicy Podłęskiej w obu kierunkach: Aleksandry i Wielickiej. Pozwolili na rabunkowe zagospodarowanie z obejściem prawa przez dewelopera należącej do skarbu państwa a następnie do gminy miejskiej grupy działek i w efekcie pozbawili się możliwości zbudowania dostępu do dróg publicznych.

Dlaczego nie interesowali się sprawą nagłaśnianą wielokrotnie od 10 lat, tu, na tej stronie i nie podjęli jej jeszcze wtedy, kiedy możliwe było udaremnienie sprywatyzowania drogi publicznej przez dewelopera? Czy nie jest spóźnionym po 20 latach uciekanie się do sądów i zaciąganie do nich mieszkańców okradzionych z drogi? Sąd rozstrzyga merytorycznie o zasadności dochodzonych roszczeń i jest niezawisły, ale jest też formalistyczny w ocenie aktualnego stanu prawnego a ten jest niekorzystny dla mieszkańców wszystkich wspólnot Podłęska. W księgach wieczystych na działkach przez które przebiega główna droga przez osiedle, łącząca ulicę Wielicką z ulicą Aleksandry jako właściciel wpisany jest deweloper a na odcinku za niefunkcjonującym szlabanem, miejska gmina oraz prywatny właściciel. Istnieje połączenie z drogą publiczną od strony Wielickiej, co prawda na wpół dzikie, bo zbudowane niezgodnie z prawem o drogach publicznych, jednak urząd miasta Krakowa toleruje istniejące zagrożenie i odmawia modernizacji tego połączenia dróg.

Powrót do ponownej, ale solidniejszej i trwalszej blokady drogi Aleksandry-Podłęska-Wielicka skłania do przypomnienia:


  • KOMUNIKATU z 19 listopada 2021 roku ujawniającego po raz pierwszy wspólnotom z Podłęskiej komplikacje w sprawie dostępu do drogi publicznej osiedla wspólnot Podłęska a w nim: 20-letnia historia dojazdu, który osobliwie, to był, to znikał, spisana w porządku chronologicznym od 1999 roku w wielkim skrócie z pominięciem informacji z lat od 2004r do 2014r.  A więc nadal odmowa wspólnotom okazania dokumentów i odpowiedzi na pytania, czy w wyłączonym z treści komunikatu długim dziesięcioleciu toczyły się jakiekolwiek i przez kogo wykonywane działania w sprawie udostępnienia drogi publicznej dla wspólnot osiedla Podłęska. Wiadomo, że w tym czasie deweloper nadal uruchamiał dalsze etapy inwestycji i rozbudowywał osiedle Podłęska.

Treść komunikatu:

W nawiązaniu do poprzedniej informacji umieszczonej na drzwiach wejściowych do budynków w sprawie drogi dojazdowej ponownie informuję: W dniu 17.11.2021 odbyła się rozmowa z (…………..) Deweloperem nowej inwestycji, oraz zwołałam dodatkowo spotkanie wszystkich Zarządów Wspólnot z pełnomocnikiem prawnym (…). W dalszym ciągu otrzymujemy informację od Dewelopera, iż otworzenie drogi dla osiedla Podłęska odbędzie się po dokonaniu wszystkich formalności prawnych, które zakończą proces inwestycji (…).

W dniu 26.10.2021 dokonano brakującego podziału działki w księdze wieczystej nowej inwestycji tj. KR1P/00538884/5 i zostały jeszcze do zakończenia formalności związane z przekształceniem z użytkowania wieczystego we własność. Zakończenie wszystkich czynności umożliwi Deweloperowi spisywanie Aktów notarialnych przenoszących własność na rzecz swoich nabywców mieszkań, jak również zostanie zawarty Akt notarialny z wpisem służebności w drodze tj dz 124/70 na rzecz Wspólnot Podłęska – takie jest stanowisko nadal Dewelopera, które podtrzymuje.

W związku z powyższym prosimy o zachowanie cierpliwości, sprawa powinna mieć swój finał z końcem tego roku. Zdajemy sobie sprawę z uciążliwości i niedogodności związanej z brakiem otwarcia drogi, ale również doceniamy Państwa wyrozumiałość. Niestety droga jest własnością Dewelopera i jesteśmy zależni od jego decyzji.

Dla wyjaśnienia kwestii własności drogi:
Własność obecnej
działki nr 124/70, która jest teraz drogą, wiele lat była przedmiotem procedur wyjaśnień i pozyskiwania na własność przez Spółkę Prombud.

Działka drogi w roku 1999 miała nr 124/13 – Prombud wystąpił do Wydziału Skarbu o ustanowienie drogi koniecznej, w tym samym czasie Urząd Miasta Krakowa wydał zezwolenia na budowę budynków.

W roku 2002 – Małopolski Urząd Wojewódzki rozpoczął postępowanie uwłaszczające na rzecz Zakładów Mięsnych Kraków.

W roku 2002 – po uwłaszczeniu jak powyżej Prombud mógł podpisać umowę warunkową nabycia działki pod drogę od Zakładów Mięsnych Kraków – na już podzieloną działkę 124/13 na 124/44.

W roku 2004 – Wydział Skarbu nie skorzystał formalnie z prawa pierwokupu działki jakie mu przysługiwało i dopiero można było nabyć działkę końcową umową na którą Prombud musiał długo czekać z uwagi na problemy prawne i upadłość Zakładów Mięsnych Kraków.

W roku 2014 Prombud jako już właściciel działki 124/44 – dokonał podziału działki tej działki i powstały działki: 124/69 – na niej jest budowa nowej inwestycji, 124/71 – działka Prombud po lewej stronie wyjeżdżając w stronę Aleksandry. 124/70 – droga dojazdowa – w której Wspólnoty miały mieć wpisaną służebność przejazdu i przechodu.

W roku 2015 – Prombud rozpoczął budowę inwestycji (…) i przy okazji wszystkich formalności miał być ujawniony w księdze podział działki 124/44 wraz ze służebnościami w dz. 124.70 /droga wyodrębniona do tego celu/ na rzecz Wspólnot.

W roku 2015 – Prombud ( …) do sprzedaży rozpoczętej budowy firmie (…). nie zostały dokonane formalności związane z podziałem działki i wpisem służebności, ale został dokonany wpis w Akt notarialny sprzedaży inwestycji, iż nowy właściciel działki 124/44 jest zobowiązany wpisać służebność dla Wspólnot Podłęska w dz 124/70 a w zamian Wspólnoty Podłęska wpiszą służebność dla nowych mieszkańców inwestycji w stronę Wielickiej przez osiedle.

Tak w skrócie wygląda historia drogi dojazdowej, jeżeli ktoś z Państwa ma pytania zapraszam do biura Administracji. Informuję również, iż obecnie celem jest umożliwienie formalnego i fizycznego przejazdu do Aleksandry, a w kolejnym etapie od Państwa i każdej Wspólnoty będzie zależało, czy jest wola występowania z roszczeniami do Spółki Prombud, czy Urzędów w sprawie drogi i zaistniałej sytuacji i niedogodności. 

Z poważaniem (…)  

/dane osobowe i nazwy usunięte, pogrubienia w tekście od autora strony/

 

 

 

 

zdj. własne         opublikowano 2022.06.21