Dobiega rok blokady drogi wewnętrznej na Zielonym Wzgórzu dla pojazdów pogotowia, straży pożarnej, czy innych technicznych ekip ratunkowych. Dojazd ambulansu medycznego blokuje szlaban wzmocniony budowlanym ogrodzeniem z drutu. Na zdjęciach widać jeden z przypadków, kiedy ratownicy po odsunięciu ogrodzenia, nie mogąc uruchomić nowego szlabanu-atrapy i wjechać na osiedle zmuszeni byli wynieść z karetki i dźwigać na plecach kilogramy sprzętu, by dotrzeć pieszo na wezwanie do chorej osoby. A w jaki sposób mieliby zabrać chorego niezdolnego do samodzielnego poruszania się? To jest niebezpieczne igranie z życiem i śmiercią pacjentów.
Dodatkowo zarejestrowano, że od strony osiedla przed szlabanem bezprawnie zaparkował samochód, a drugi dojechał jeszcze podczas akcji pogotowia. Powinno być zero tolerancji dla tak nieodpowiedzialnego parkowania i zastawiania dróg w osiedlu.
Szlaban jeszcze nie zainaugurował działania a już mu się wygięło ramię, czyżby od upałów? Bezkosztowa naprawa gwarancyjna, czy konieczny wydatek wspólnot za umyślną szkodę?
Samochody zaparkowane w niedozwolonych miejscach są największą plagą i utrudnieniem dla poruszania się ratowniczych pojazdów w osiedlu. A nowomodnym nonsensownym pomysłem są żelazne słupki i pseudo-stojaki montowane w coraz większych ilościach w chodnikach i na jezdniach.
Innym poważnym problemem mogącym utrudnić prowadzenie akcji ratowniczej przez straż pożarną jest ograniczenie dostępu do 9-piętrowego wieżowca wspólnoty Podłęska 7 Zgodnie z przepisami zarządca nieruchomości odpowiada za zarządzanie drogą i ma obowiązek zabezpieczenia dojazdu do budynku w przypadku pożaru i zapewnienia manewrowania dla pojazdów służb pożarniczych z użyciem specjalistycznego sprzętu, podnośników, drabin mechanicznych.
zdj.własne