16 stycznia 2021 roku skierowałam do Wydziału Kontroli UM Krakowa skargę na brak sprzeciwu Wydziału Mieszkalnictwa wobec zablokowania dostępu do publicznej drogi, ulicy Aleksandry dla Wspólnot Podłęska 7 i Podłęska 9 w których Gmina ma właścicielski współudział, w Podłęska 7 większościowy.
Wypis ze skargi:
W sierpniu 2020 roku zablokowano wspólnotom piesze przejście i przejazd z ulicy Podłęskiej do publicznej drogi ulicy Aleksandry metalowym płotem wykorzystując drogę na plac budowy. Jest to jedyny bezpośredni dostęp do wielofunkcyjnej infrastruktury bieżanowskiego osiedla użytkowany bez ograniczeń od zawsze tj. od początku ponad 20-letniego!!! istnienia Osiedla Zielone Wzgórze przy Podłęskiej. Korzystają z niego mieszkańcy Wspólnot Mieszkaniowych z Podłęskiej w liczbie co najmniej 2000 osób z ponad 620 lokali mieszkalnych!!! i każdy !!! komu po drodze przez Podłęską z ulicy Aleksandry do ulicy Wielickiej.
Ulicę zablokowano z dnia na dzień, co nie wywołało sprzeciwu – Gminnego współwłaściciela Wspólnoty Mieszkaniowej Podłęska 7 – Wydziału Mieszkalnictwa UM Krakowa a mieszkańcom nie podano jakiejkolwiek uprzedzającej informacji, wyjaśnienia, czy propozycji zastępczego rozwiązania drogowego
Oprócz blokady drogi zajęto na plac budowy część działki Wspólnoty Podłęska 7. Wstawiony prawie pod ścianą budynku metalowy płot zagrodził mieszkańcom przejście. Ten fakt samowolnego zajęcia terenu Wspólnoty również nie wywołał sprzeciwu – Gminnego współwłaściciela Wspólnoty Podłęska 7 – Wydziału Mieszkalnictwa UM Krakowa.
W związku z tym incydentem trzeba dodać, że nigdy nie została wytyczona w terenie granica działki Wspólnoty 7 z nieruchomością gruntową realizowanej aktualnie inwestycji. Wydział Mieszkalnictwa jako reprezentant właściciela, Gminy Kraków nie wyegzekwował odtworzenia granicy w tej części terenu Wspólnoty Podłęska 7 mimo wezwań do uregulowania tej kwestii. Dowolne dysponowanie nieruchomością gruntową Podłęskiej 7 wytyczoną niemal po obrysie budynku oburza, tym bardziej, że mieszkańcy borykają się z brakiem miejsca na urządzenie składowiska odpadów komunalnych. Problem ten istniejący od początku zasiedlenia nieruchomości Podłęska 7 był przedmiotem wieloletnich skarg do Wydziału Mieszkalnictwa UM a ostatnia w tej sprawie została wniesiona do Wydziału Kontroli UM Krakowa 11.01.2021 r
Opisane w skardze działania, jak blokada dostępu do publicznej drogi dla Wspólnot Podłęska Osiedla Zielone Wzgórze i samowolne zajęcie części terenu nieruchomości Wspólnoty Podłęska 7 mogą być postrzegane jako przedmiotowe traktowanie mieszkańców.
Poczucie niezadowolenia i krzywdy dodatkowo wzbudzają niepewne, bo nieprofesjonalne próby odzyskania zablokowanego dostępu do publicznej drogi do ulicy Aleksandry dla Wspólnot Osiedla Zielone Wzgórze z Podłęskiej, bowiem:
Mieszkańcy Wspólnot zostali przynagleni w trybie pilnym do podpisywania uchwały na poniesienie kosztów remontu a raczej budowy drogi Podłęska w niewiadomej wysokości na podstawie wadliwych formalno-prawnie dokumentów rozpowszechnianych wśród mieszkańców Wspólnot Podłęska.
Porozumienie o warunkach odzyskania dostępu Wspólnot Podłęska do drogi publicznej ulicy Aleksandry na zasadach komercyjnych zawierane z prywatnym inwestorem w grupie nieokreślonych osób i bez wiedzy i uczestnictwa mieszkańców, to procedury sprzeczne z Ustawą o Własności Lokali /UOWL/. Z dokumentów wynika, jakoby sprawa była pilna, co pozbawia mieszkańców czasu i możliwości poznania i rozważenia sprawy tak istotnej dla miejsca zamieszkania i własności ich nieruchomości. Wydział Mieszkalnictwa główny (większościowy) współwłaściciel Gminy Kraków we Wspólnocie Podłęska 7 nie wyraził swojej opinii w kwestii wydatkowania przez Wspólnotę Podłęska 7 środków finansowych za prawo dostępu do drogi publicznej ulicy Aleksandry.
Uwaga: Niezgodne z Ustawą o Własności Lokali są próby decydowania przez Wspólnotę Mieszkaniową w sprawie nie związanej z zarządem nieruchomością wspólną. Wspólnota nie posiada takich kompetencji i fakt podejmowania uchwały dotyczącej sąsiedniej nieruchomości /drogi/ przesądza o jej niezgodności z prawem. Na zasadzie rozumowania per analogiam porównanie z Wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 15 listopada 2013 roku, sygn. Akt VIA Ca 436/13
Osiedle Zielone Wzgórze przy ulicy Podłęskiej zbudowano na terenach skarbu państwa, który pierwotnie przekazano w opiekę prezydenta Krakowa. Następnie teren przejmowały w użytkowanie wieczyste prywatne mieszkaniowe spółki deweloperskie. Przez ponad 20 lat ziemia skarbu państwa była przedmiotem wielokrotnych zmian własnościowych i podziałów między prywatnymi podmiotami o różnym charakterze prawnym, tereny dzielono, łączono dla potrzeb etapowej budowy nieruchomości mieszkaniowych.
Po tak wielu latach różnorakich przekształceń własnościowych terenu skarbu państwa nie ma uzasadnienia przypisywania sobie przez kolejne spółki budowlane prawa wyłączności do ustalania na zasadach komercyjnych praw służebności dla przechodu i przejazdu do publicznej drogi ulicy Aleksandry dla nieruchomości Wspólnot Mieszkaniowych Podłęska z Osiedla Zielone Wzgórze.
Uwaga: tym miejscu przytoczyć trzeba pismo Prezydenta Krakowa w sprawie rozwiązań komunikacyjnych w rejonie ulic Aleksandry-Podłęska-Wielicka, a mianowicie, ...istniejące rozwiązania prawne umożliwiają dojazd do Osiedla Podłęska od ulicy Aleksandry…, a ponadto, że... brak jest możliwości eliminacji obsługi komunikacyjnej do 620 lokali mieszkalnych ….Wspólnot Mieszkaniowych Osiedla Zielone Wzgórze. Pismo: BK-01.1510.442.2017 z dnia 15.01.2018 roku podpisane z up. Prezydenta Miasta przez Tadeusza Trzmiela z-cę Prezydenta M. Krakowa.
Pomocne w rozstrzyganiu przedmiotu niniejszej skargi może być wykonanie porównania map terenu skarbu państwa będącego w zarządzie miasta Krakowa i przekazanego na zbudowanie osiedla Zielone Wzgórze przy ulicy Podłęskiej z daty przejęcia terenu przez Miasto Kraków ze stanem na dzień dzisiejszy. Tą praktykę zastosował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie odraczając rozprawę w dniu 10.06.2014 /sygn.akt II SA/Kr 684/14 / żądając odwzorowania map metodą ich przekalkowania w sprawie dotyczącej terenów Parku Aleksandry w Dzielnicy Bieżanów-Prokocim.
Podkreślić trzeba, że problem prawnego rozstrzygnięcia dostępu z ulicy Podłęskiej do publicznej drogi ulicy Aleksandry istnieje od czasu powstania osiedla Zielone Wzgórze i był przedmiotem wielu skarg, petycji do UM Krakowa. Wydział Mieszkalnictwa reprezentujący Gminę Kraków – współwłaściciela we Wspólnocie Podłęska 7 nie wykazał się aktywnością, aby ostatecznie jednoznacznie rozwiązać i zamknąć temat dostępu Wspólnoty Mieszkaniowej Podłęska 7 /i całego osiedla Zielonego Wzgórza/ do drogi publicznej umożliwiającej mieszkańcom swobodne korzystanie z przestrzeni miejskiej.
Mieszkańcy Wspólnot Podłęska z Osiedla Zielonego Wzgórza oczekują rozwiązania opisanego w skardze problemu, tym bardziej, że jest ono spóźnione o ponad 20 lat i powinno ostatecznie położyć kres wieloletniemu niedopełnianiu obowiązków nadzoru i kontroli przez Wydział Mieszkalnictwa nad nieruchomością Podłęska 7 będącą współwłasnością Gminy Kraków.
Podpis: dane osobowe objęte RODO, Wspólnota Mieszkaniowa Podłęska 7
Jeszcze więcej o dokumentacyjnym chaosie nieruchomości wspólnot mieszkaniowych Podłęskiej z Zielonego Wzgórza i blokowaniu informacyjnym przez dewelopera-zarządcę, we wpisie z listopada 2016
https://wspolnotypodleska.pl/informacja-w-sprawie-nieruchomosci-gruntowych-wspolnot-podleska-2/