Zielona ławeczka – ogólnopolski projekt dla miejskiej, osiedlowej zieleni

Zielona ławeczka to ogólnopolski prospołeczny projekt grantowy, którego merytorycznymi patronami są Katedry: Architektury Krajobrazu i Sztuki Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego /SGGW/ w Warszawie a prowadzącym Fundacja Banku Ochrony Środowiska.

Przedsięwzięcie adresowane jest do mieszkańców otwartych osiedli zarządzanych m. innymi przez wspólnoty mieszkaniowe w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców. Podejmowane przez mieszkańców prace ogrodnicze  mają wpływać na poprawę estetyki wokół miejsc zamieszkania. Celem projektu jest przemiana przestrzeni wokół bloków w zielone zakątki, mini ogrody z tytułową ławeczką.

To wszystko dzięki wspólnej pracy sąsiedzkiej, bo wystarczą tylko chęci i dobry pomysł. Organizatorzy dotują zakup materiału roślinnego, elementów do aranżacji mini ogrodów i również ławkę parkową. Projekty realizuje się w porozumieniu z zarządami wspólnot. Warto spróbować, jest jeszcze czas na przystąpienie do tegorocznego projektu w maju.   


Po co to robić?   Obecnie obserwuje się w miastach –  w Krakowie też – bardzo duże zainteresowanie sadzeniem roślinności i tworzeniem ogrodów społecznych. Dzieje się tak zarówno na poziomie zarządzania miejskiego, jak i z inspiracji samych mieszkańców. Zaczyna się doceniać potencjał roślin w procesach adaptacji do zmian klimatycznych a w szczególności partycypację mieszkańców w ogrodowym zagospodarowaniu osiedlowych przestrzeni.

Roślinność niweluje negatywne skutki wysokich temperatur w przestrzeni blokowej, pomaga redukować smog, pochłania dwutlenek węgla, „deszczowe” ogrody zatrzymują wody opadowe. Poza wszystkim ludzie po prostu mają potrzebę życia w ładnej przestrzeni  i dobrze się czują w miejscach otoczonych roślinnością. Link do konkursowego projektu: https://zielonalaweczka.pl/index.php?m=gal

materiały i zdjęcia z portali Zielona ławeczka i Fundacji Ekologia BOŚ