Krakowski Magistrat ogłasza nowelizację Zintegrowanego Systemu Gospodarki Odpadami Komunalnymi a my w ogonie zmian

Zamieszczanie na tej stronie ponagleń o ucywilizowanie składowisk odpadów jest nie w smak zarządzającym Podłęską i zarzucają oni, że są nienawistnym /nazywają to z angielska/ zniesławianiem Osiedla i obniżaniem jego wartości a przecież „koń jaki jest, każdy widzi” i nic nie skryje śmietnikowej biedy.

Zatem kontynuując apele w słusznej sprawie przekazuję świeży Komunikat Krakowskiego Magistratu z 31 stycznia 2020 roku informujący o bliskiej nowelizacji ZS GOK – Zintegrowanego Systemu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Krakowie pogłębiającego restrykcje, zapewniającego większy  recykling, co najmniej 50% w 2020 roku, aż do wdrożenia polityki Gospodarki Obiegu Zamkniętego – GOZ ZERO WASTE  /zero odpadów/.

Nieodzowna adaptacja Osiedla Podłęska do obowiązującego systemu GOK w Krakowie winna być odpowiedzią na działania Urzędu M. Krakowa i przypominanie o tym jest absolutnie uzasadnione i uprawnione.  Nikomu nie przynosi szkody a wręcz uświadamia wszystkim, że nie ma odwrotu od konieczności naprawienia tego kawałka działalności Wspólnot Mieszkaniowych.

Im szybciej opanowany zostanie system składowisk tym lepiej Osiedle będzie postrzegane zwłaszcza przez mieszkańców, bo to głównie dla nich ma się poprawić wygląd i estetyka Podłęskiej.

Krakowskie MPO szczyci się, że miejski system GOK jest zaawansowany technologicznie, dobrze rozwinięty, ciągle udoskonalany i uzupełniany o nowe elementy.

A główna zasada systemu brzmi: ”zanieczyszczający płaci”  Zgodnie z tą ideą samofinansowania się systemu nikt nie zamierza i nie będzie dopłacać mieszkańcom do kosztów odbioru i utylizacji ich odpadów komunalnych.

Nasze śmieci  –  nasze koszty  

Dotychczasowa krakowska metoda opłat za odpady komunalne różnicowana od ilości osób nie ostoi się, bo jest ryzyko uchylenia jej przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

Rozstrzygnięcia z roku 2019 Regionalnych Izb Obrachunkowych uniemożliwiały stosowanie takiego ustalania opłat: we Wrocławiu uchwała nr 107/19 r Kolegium RIO z 29.09.2019; w Bydgoszczy uchwała nr XXXII/86/2019 Kolegium RIO z 18.12.2019 r.

Taką właśnie linię orzeczniczą stosowaną w 2019 roku ukształtował wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego: II FSK 16/16 z 16.05. 2016 r. Zobaczymy niebawem co uchwali Rada Miasta Krakowa, wiadomo, że może być tylko drożej.

MPO mówi     my dbajmy o Podłęską.  

mat. inf. i zdj. z portali miejskich Krakowa,  zdjęcie tytułowe ekospalarnia śmieci w Krakowie ,     opubl.4.02.2020