Czy ktoś to kiedyś policzył i z obowiązku /nie mówiąc o szacunku/ wobec właścicieli pokazał prawdę? Unikał tego zarządca i 20 lat zamiatał pod dywan sprawę kompleksowego uregulowania terenów parkingowych, bo problem trefnym był i po Prombudzie takim pozostał.
Najwyższy czas policzyć jakim zasobem parkingowym w 2019 roku mogą realnie dysponować właściciele z Podłęskiej i co godne podkreślenia w zgodzie z prawem.
A parkingi w Krakowie są bezcenne w miarę przybywania molochów mieszkaniowych, coraz większej liczby samochodów, blokowania miejskich i prywatnych przestrzeni wolnego i bezpłatnego parkowania.
[Praktyki deweloperskie] Deweloperzy osiedli mieszkaniowych od zawsze obchodzili przepisy i robią to nadal. Pozyskiwali decyzje urzędnicze na tzw. „etapy budowy” z wymaganą ilością parkingów, po czym mieszali po swojemu przypisując miejsca postojowe do dalszych budów. Albo wnioskowali o zwiększanie ilości mieszkań w zamkniętych wcześniej „etapach budowy” ale już bez dodatkowych miejsc postojowych. Niezainteresowany urząd wydawał decyzje po myśli inwestora nie pytając o zabezpieczenie infrastruktury przysługującej prawnie budynkom oddawanym do użytku. Te itp. praktyki były i są obecne. Byle stanęło więcej bloków, więcej mieszkań, co tam miejsca na samochody, składowiska odpadów komunalnych, nie wspominając o przypisanej prawem ilości terenów zielonych na głowę mieszkańca. Ani inwestor ani urząd wydający decyzje i dopuszczający do użytkowania nieruchomości nie zadbał o infrastrukturę i układ drogowy z należnymi parkingami. Wystarczyło nazwać betonowe molochy mieszkalne „zielonymi ” osiedlami albo „parkami”
tak deweloper Prombud reklamował Podłęską z rozległymi na papierze terenami zieleni i wątpliwym splendorem nierozpoznanej nominacji do jakoby przyjaznego ludziom osiedla.
[Pytanie, gdzie podziały się parkingi?] No jasne, przed laty firma Prombud zagrodziła plac na kilkadziesiąt ogólnodostępnych miejsc parkingowych /wschód/, obok Podłęska7 i powstaje tam zespół budynków mieszkalnych. Tereny wzdłuż budynków Podłęska7 i Podłęska9 również na kilkadziesiąt miejsc postojowych zarządca Prombud pozostawił we władaniu własnym spółkom. Podział i wielkość terenów pod etapowo budowane osiedle mieszkaniowe podporządkował głównie swoim przyszłym potrzebom biznesowym i powiązanym z nim spółkom.
[Ile miejsc postojowych na 1 lokal mieszkalny- wg prawa] Przebiegłość i ekstrawagancja inwestorów nie ma granic, bowiem zmyślne „gospodarowanie” terenami wykorzystują tak, by zmieścić się na papierze we wnioskach o uzyskanie WZ /warunki zabudowy/ w obowiązującym wskaźniku miejsc postojowych na jeden lokal mieszkalny, w Krakowie ustala go Rada Miasta. Prawny obowiązek wyznaczenia miejsc parkingowych zawiera Rozdział 3 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 roku w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Cytat z Rozporządzenia:
Rozdział 3. Parkingi i garaże dla samochodów [Zapewnienie miejsc postojowych]
1.Zagospodarowując działkę budowlaną, należy urządzić, stosownie do jej przeznaczenia i sposobu zabudowy, stanowiska postojowe dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo, w tym również stanowiska postojowe dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne.
2.Liczbę stanowisk postojowych i sposób urządzenia parkingów należy dostosować do wymagań ustalonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, z uwzględnieniem potrzebnej liczby stanowisk z których korzystają osoby niepełnosprawne.
Manipulowanie terenami i trzymanie właścicieli lokali w niewiedzy co do ilości miejsc postojowych w decyzjach o Warunkach Zabudowy jest lekceważącym obchodzeniem uchwały RM Krakowa o wskaźnikach parkingowych. W ub. latach był to wskaźnik 60 – 80 obecnie wynosi on nie mniej niż 120 miejsc na 100 mieszkań.
Ewenementem jest fakt, że mimo obowiązującego wskaźnika 120 do aktualnie wznoszonych budynków mieszkalnych stosuje się jeszcze w 2019 roku wskaźnik 60, bo…… projekt inwestycji był sporządzony kilkanaście lat temu. Czy to racjonalne i zgodne z prawem?
Polecam również wpis ze stycznia 2010 https://wspolnotypodleska.pl/plan-gospodarczy-do-wiadomosci-kazdego-wlasciciela/ tam Tabela ilościowa lokali, garaży, boksów postojowych itp. w nieruchomościach Podłęskiej. Garaże i miejsca w halach garażowych na Podłęskiej nie są powiązane z własnością lokalu na tymże osiedlu