Śmieci- tasiemcowy serial Podłęskiej

Problem odpadów komunalnych zdominował tą stronę i zalewa ją jak powracająca fala. Nie śmiećmy tyle, jeżeli nie z miłości do przyrody  to choć z miłości do pieniędzy.   Wg definicji GUS:

„ Wytwórcą odpadów rozumie się każdego

którego działalność lub bytowanie powoduje powstawanie odpadów”

…str.140 Analizy statystyczne: Ochrona środowiska 2018  Warszawa 2018   podstawa prawna: Ustawa z dnia 29.06.1995 roku o statystyce publicznej, Dz.U 1995 nr 88 poz.439 

Nie śmiecić, to nie znaczy nie rzucać peta czy papierka na chodnik, ale nie tworzyć niepotrzebnie śmieci i sprzątać po sobie, bo każdy jest właścicielem swoich śmieci. Trwa nieustające sprzątanie świata, Polski, ale nie na Podłęskiej. To już nie mieści się w głowie. Na przepełnionych i rozwalających się śmieciowiskach widać jak niebezpiecznie rośnie ekstrawagancja rozbuchanej konsumpcji  i jednocześnie marnotrawstwa.

http://naszaziemia.pl/index.html

Sprzątanie swojego miejsca na Ziemi zaczyna się we własnej głowie od zmiany świadomości i hierarchii potrzeb. Dobrostan człowieka to nie ilość posiadanych dóbr, ale jakość ekosystemu w którym żyje. Ekolodzy nie są już dziś pobłażliwie postrzegani jako szerzyciele postaw etycznych i programów moralnych. Oni wskazali symptomy degradacji Ziemi a czynniki ekonomiczne zmuszają ludzi do ochrony środowiska naturalnego.

W roku 1979 Jan Paweł II ogłosił św. Franciszka patronem ekologów i ekologii.

Papież Franciszek zwrócił uwagę na pilne wyzwanie wobec środowiska naturalnego w drugiej encyklice ogłoszonej 18 czerwca 2015 roku

 Laudato si  /Pochwalony bądź/ 

podkreślając szczególne miejsce człowieka na Ziemi i jego relację z otaczającym go środowiskiem przyrodniczym. Nie wystarczą apele pojedynczych największych autorytetów, ekspertów, organizacji. Trzeba setek i tysięcy ciągłych i powtarzających się działań na rzecz ochrony ziemskiego ekosystemu.