28 maja 2019 roku Rada Ministrów RP przyjęła nowelizację przepisów w sprawie przymusowego segregowania odpadów komunalnych. Ma to być obowiązkowe dla wszystkich mieszkańców blokowisk i budynków jednorodzinnych, nie jak do tej pory dobrowolne. To sposób na wzięcie do galopu tych, którzy nadal są oporni i nie segregują śmieci. Składanie deklaracji będzie nadal obowiązkowe, ale już bez możliwości wyboru tak, lub nie dla segregowania. Mieszkańcy, którzy nie poddadzą się rygorowi segregowania odpadów, albo robiący to źle zostaną ukarani podwojoną opłatą za wywóz śmieci.
Sejm ma zająć się nowelizacją Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach jeszcze przed wakacjami. Unijne przepisy w tym zakresie są wyśrubowane a Polska nadal odstaje od obowiązujących wymogów.
Zaostrzone przepisy mają też wzmocnić kontrolę gmin nad obecnym systemem śmieciowym i zmusić firmy odbierające śmieci do rozliczania się na podstawie masy odpadów przekazywanych do przetwarzania a nie jak obecnie ryczałtowo. Wg Ministerstwa Środowiska dotychczasowe ryczałtowe rachunki firm mogą sprzyjać przeszacowywaniu kosztów odbioru odpadów w efekcie niesłusznie obciążających właścicieli śmieci, czyli mieszkańców.
