NIE CHCĄ NA PODŁĘSKIEJ:
-
segregowania odpadów w zamykanych wiatach,
-
nowoczesnych podziemnych śmietników,
-
przestrzegania terminów pozbywania się odpadów.
Dziś (pisane w GRUDNIU 2018) na Podłęskiej odpady komunalne porzucane są bez zachowania zasad segregacji i bez wyznaczonych miejsc składowania. Plaga nie do zwalczenia od 20 lat istnienia osiedla. Daremne są moje wieloletnie starania u Zarządcy nieruchomości o urządzenie miejsc składowania odpadów na Podłęskiej. Kolejną propozycję urządzenia śmietników zaproponowałam w lutym 2017 roku, aby przedłożyć je wspólnotom na dorocznych zebraniach, zostały odrzucone do kosza.
ALTANY ŚMIETNIKOWE
PÓŁPODZIEMNE POJEMNIKI NA ODPADY
-
W lutym 2017 roku złożyłam zarządcy szczegółowe propozycje wzorów altan i wiat śmietnikowych wraz z cenowymi ofertami zakupu i montażu od producentów i wykonawców, zróżnicowane pod względem wyglądu, rozmiarów, rodzaju materiałów, aby dopasować je do warunków osiedlowych Podłęskiej. Obiekty spełniały wymogi PN i przepisy o odpadach. Sprawa urządzenia miejsc na odpady została odrzucona przez zarządcę, nie umieszczono jej w planach dorocznych zebrań wspólnot mieszkaniowych, nie upomniał się też o nią żaden z mieszkańców Podłęskiej.
- Po odrzuceniu projektu altan dla Podłęskiej, ogólnej obojętności i niechęci do sprawy podjęłam próbę w 2017 roku wdrożenia nowatorskiego projektu instalacji pojemników podziemnych i pół-podziemnych na odpady komunalne na Podłęskiej. Podziemne pojemniki są rozwiązaniem spełniającym kryteria nowoczesności. Wzorcowe rozwiązanie jako pilotażowe chciałam wdrożyć na osiedlu wspólnot Podłęska w miejsce odstręczających śmierdzących otwartych składowisk odpadów. W sprawie instalacji na Podłęskim osiedlu wspólnot mieszkaniowych nowoczesnych pół-podziemnych pojemników na odpady wykonałam następujące działania:
- rozmawiałam z rzecznikiem krakowskiego MPO, czy firma posiada techniczne możliwości obsługi pół-podziemnych pojemników na odpady,
- spotkałam się w siedzibie producenta podziemnych pojemników w Krakowie oferującego kompleksowe usługi zakupu i montażu w sprawie pilotażowej usługi w osiedlu wspólnot mieszkaniowych na Podłęskiej,
- konsultowałam w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie możliwość uzyskania pomocy finansowej na cel pół-podziemne pojemniki dla wspólnot, jako podmiotów mieszkaniowych.
- przygotowałam i doręczyłam pisma, które podpisał Prombud-zarządca Podłęskiej z pytaniami do Dyrektora MPO oraz do Prezydenta m.Krakowa – w sprawie możliwości zastosowania pół-podziemnych pojemników na odpady w krakowskim osiedlu mieszkaniowym /luty 2017/.
Reakcje Urzędu M. Krakowa na złożone innowacyjne projekty w sprawie pół-podziemnych pojemników na odpady na Podłęskiej:
Odpowiedział tylko dyrektor MPO w Krakowie zniechęcając do przedsięwzięcia i oddalając takowe do czasu nowych (?) przepisów o odpadach komunalnych /pismo z MPO w dokumentacji wspólnot EG/400/1201/17 z 14 marca 2017 roku/.
Prezydent Krakowa nie odpowiedział, widocznie nie uznał za potrzebne wyrazić swojej opinii na temat nowej technologii w gospodarce odpadami w Krakowie i podzielić się nią z zainteresowanymi mieszkańcami. Jak widać problem jest niewidzialny, choć śmierdzący. Wystarczy, że są nowoczesne, papierowe normy prawne, rażąca rzeczywistość już nikogo nie obchodzi.
WAŻNE! Zła wiadomość do złej sprawy śmietników na Podłęskiej, jest jeszcze ta: podczas przygotowywania projektów odnowy składowisk odpadów deweloper-Prombud-zarządca przymuszony ujawnił, że z osiedlowych siedmiu śmietników na Podłęskiej , pięć wymaga weryfikacji pod względem prawnym co do miejsca ich usytuowania. Co to znaczy? mówiąc wprost nie było i ma miejsca na postawienie śmietników! Mimo, że ZOSTAŁY WYDANE urzędowe decyzje na użytkowanie budynków mieszkalnych w osiedlu Podłęskim.
Ostatecznie na nic zdały się zużyty czas i starania, aby naprawić stan sanitarny i estetykę wspólnot Podłęskiej oraz chronić mieszkańców przed nadmiernymi kosztami wywozu śmieci. Śmierdzący temat śmieci unikany na Podłęskiej a jego wstydliwa dokumentacja tu, na tej stronie.
Poniżej zdjęcia z moich projektów naprawy składowisk odpadów we wspólnotach Podłęskiej z 2017 roku: wzory altan śmietnikowych, nowatorskie śmietniki półpodziemne