Europejski Tydzień Redukcji Odpadów 17.11.2018 – 25.11.2018

Nie ma w Polsce miejsc  w których można śmiecić, takie jest prawo.

A jednak ludzie śmiecą, dlaczego?

TAKA EDUKACJA  –  TAKA CODZIENNOŚĆ  –  TAKIE NAWYKI

Po raz pierwszy Europejski Tydzień Redukcji Odpadów zorganizowano w 2007 r  w wyniku ustanowienia przez Komisję Europejską „ Strategii tematycznej w sprawie zapobiegania powstawaniu odpadów i ich recyklingu”.   Wydarzenia Tygodnia mają zwracać uwagę mieszkańców Europy na ogrom produkowanych przez nich śmieci  oraz upowszechniać sposoby ograniczania ich ilości i odpowiedniego postępowania z odpadami.

Czy komfort bezkarnego śmiecenia kończy się? Dzisiaj brzmi to jak kiepski żart. Jest i nadal będzie niechlujnie wokół nas, bo nie jest brudno, tam gdzie się brudzi, ale tam gdzie się nie sprząta. Łatwiej  udowadniać, że nic się nie da zrobić, że „ucywilizowanie śmieci” jest niemożliwe. Można łamać prawo nie narażając się, bo i tak nie jest egzekwowane.  Nikt w państwie, w gminie, w miejscu zamieszkania nie zwraca uwagi na konflikt rzeczywistości z obowiązującym prawem. Totalny bezwład.

WSPÓLNY SYSTEM SEGREGACJI ODPADÓW

Od 1 lipca 2017r. wszedł  w życie Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO) obowiązujący na terenie całego kraju

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 r. poz. 19)

Więcej na www.naszesmieci.mos.gov.pl/wspólny-system-segregacji