Od 1 stycznia 2019 roku prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształci się w prawo własności – zgodnie z ustawą, która weszła w życie 5 października 2018 roku. Ustawa dotyczy gruntów zabudowanych wyłącznie budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi lub budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią lokale mieszkalne.
- Odpłatność za przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności ma być uiszczana przez właścicieli w formie corocznych opłat przez 20 lat. Wysokość opłat będzie ustalona według stanu na dzień 1 stycznia 2019 roku. Samorządy będą mogły je waloryzować wyłącznie przy zastosowaniu wskaźników GUS.
- Grunty Wspólnot Mieszkaniowych z ulicy Podłęskiej w Krakowie należą do Skarbu Państwa reprezentowanego przez Prezydenta Miasta Krakowa.
- Za wniesienie jednorazowej opłaty za przekształcenie gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa będzie można uzyskać ustawową bonifikatę w wysokości 60 % gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie. W kolejnych latach wnoszenia jednorazowych opłat bonifikaty będą zmniejszane co roku o 10 % i gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w szóstym roku po przekształceniu, bonifikata wyniesie już tylko 10 %
- W przypadku gruntów będących własnością jednostek samorządu terytorialnego o udzieleniu bonifikaty i jej wysokości zadecyduje organ samorządowy.
- Podstawą ujawnienia prawa własności gruntu w księdze wieczystej oraz ewidencji gruntów i budynków będzie zaświadczenie potwierdzające przekształcenie, przekazane przez właściwy organ do sądu prowadzącego księgi wieczyste, w terminie 14 dni od dnia jego wydania.
- Sąd dokona z urzędu wpisu własności gruntu oraz wpisu roszczenia o opłatę w księgach wieczystych obciążających każdoczesnego właściciela nieruchomości, co do której istnieje roszczenie o opłatę za pozostały okres wnoszenia tej opłaty. Opłatę za rok 2019 wnosi się ustawowo do 29 lutego 2020 r.