Podsumowanie roku 2022

Polecam Czytelnikom grudniowe artykuły z podsumowaniem najważniejszych problemów Zielonego Wzgórza na koniec 2022 roku. Również na tej stronie znajdziecie 13 letni zapis tematów, które  uznawałam i nadal uznaję za ważne dla małych i większych wspólnot w których żyjemy. Chłodne spojrzenie na rzeczywistość i praca na rzecz wspólnot winny w efekcie rozbudzać świadomość i myślenie w kategoriach wspólnej przestrzeni, wspólnej troski, uszanowania potrzeb innych osób a głośne mówienie o tych problemach jest prawem każdego obywatela.

Do dziś nie zostało rozwiązanych wiele problemów Zielonego Wzgórza, bo wskazywanie pojawiających się coraz to nowych zagrożeń i czyhających na mieszkańców ryzykownych pułapek skutecznie niweczyła urzędnicza nieudolność i samowola dewelopersko -zarządcza. Aktywne grupy partykularnych interesów, zwłaszcza z wolnego budowlanego rynku urządzających miejską przestrzeń (Zielone Wzgórze też!) skutecznie regulują i negatywnie wpływają  na zachowania biernych, zagubionych i zdesperowanych mieszkańców w ostateczności zdanych na niekończące się i coraz to nowe poszukiwania sprawiedliwości w sądach w obronie przed ograniczaniem ich praw obywatelskich i właścicielskich. 

Właściciele lokali gospodarujący we wspólnotach mieszkaniowych, a wiadomo, że wspólnoty są wobec prawa ułomnymi osobami prawnymi, stają się bezsilni i społecznie uwikłani. Ustawa o Własności Lokali przeniesiona żywcem z obszarów o wyższym stopniu świadomości obywateli nie sprawdza się u nas w klimacie zapóźnienia i braku minimum wiedzy o korzyściach dla jakości życia mieszkańców płynących z pilnowania praw swoich wspólnotowych siedlisk. Historia Osiedla Zielonego Wzgórza jest klasycznym przykładem dla ilustrowania rozważań na temat człowieka w gospodarce i społeczeństwie, rozmyślań nad tym, dlaczego ekonomia straciła duszę. /zobacz, fragm. z Instytucjonalne i kulturowe podstawy gospodarowania. Humanistyczna perspektywa ekonomii, autor Jerzy Wilkin, Wyd. Nauk. Scholar /  A deweloperzy nie powiedzieli ostatniego słowa są ciągle w natarciu, gdzie się podziali urbaniści zepchnięci w kąt? gdzie jednolity, spójny MPZP Krakowa?  

źródło, bip Krakowa: Od 17 grudnia 2022 obowiązuje 247 planów miejscowych (75,6% powierzchni Krakowa). Od 11 stycznia 2023 na wejście w życie oczekuje 1 plan! a sporządzane są 63 plany miejscowe.