Jaki pożytek z polis ubezpieczeniowych we wspólnocie mieszkaniowej?

Jaki pożytek z polis ubezpieczeniowych we wspólnocie mieszkaniowej?

  • Czy zarząd właścicielski wspólnoty musi mieć ubezpieczenie?

  • Czy administrator nieruchomości wspólnoty musi mieć ubezpieczenie?

  • Czy zarządca wspólnoty musi mieć ubezpieczenie?

  • Czy wspólnota mieszkaniowa musi mieć ubezpieczenie?

  • Co ubezpieczają wspólnoty z Podłęskiej?

  • Czy i w jakim zakresie polisy uwzględniają specyfikę prawną nieruchomości wspólnot /przestrzenie prywatne i wspólne pod jednym dachem/?

  • Czy korzysta się z polis opracowanych specjalnie dla wspólnot?

  • Jak polisa zabezpiecza interesy wszystkich mieszkańców wspólnoty?

  • Jakie są podstawy wycen i ceny polis budynków wielorodzinnych i czy stosuje się przegląd ofert przed podpisaniem umów z ubezpieczycielami?

Odpowiedzi na te pytania winny być znane, przed sięganiem po wspólnotowe pieniądze na cele ubezpieczeniowe.

  • Wspólnoty są nietypowym klientem dla ubezpieczycieli, ze względu na specyficzną formę prawną. Każde mieszkanie w budynku stanowi odrębną nieruchomość i zakres ubezpieczenia części wspólnej musi uwzględniać te elementy graniczne.

  • Jak dotąd, nie ma przepisu prawnego, który warunkowałby obowiązkowe ubezpieczenie wspólnot od zdarzeń losowych i nie ma specjalistycznej oferty dla tych jednostek.

  • Nie ma też lobby, które wiedząc, czym jest wspólnota potrafiłoby doradzić, jak skonstruować taką konkretną ofertę z przyjaznymi rozwiązaniami dla wspólnot.

  • Nikt poza właścicielami nieruchomości nie jest bezpośrednio zainteresowany dobrymi ofertami ubezpieczeń, ale oni stanowiąc bardzo słabą siłę nacisku nie czynią nic w kierunku poprawy tego rynku.

Wspólnoty mieszkaniowe kupują jednak polisy ubezpieczeniowe „ na wszelki wypadek” . Koszty lecą z roku na rok i tak to się toczy. Zachęcam do przyjrzenia się temu problemowi.

dane: z rocznych sprawozdań wspólnoty Podłęska

Wydatki na polisy stanowią co najmniej 5% rocznych kosztów ogółem utrzymania nieruchomości wspólnych. Im starsza nieruchomość tym droższe polisy.

Obowiązki zarządów i administracji wobec właścicieli wspólnot, jeżeli już decydują się na kupowanie polis:

  • Przekazywanie do wglądu propozycji zakupu polis umieszczając je na kodowanym portalu wspólnoty w części ogólnodostępnej dla wszystkich mieszkańców.

  • Raportowanie właścicielom na portalu j. w. szkód losowych powstałych w nieruchomościach wspólnot i skorzystania /lub nie/ z polis ubezpieczeniowych przy ich likwidacji wraz z odzyskanymi kwotami poniesionych kosztów.

Zdarzenia losowe są: np. z 2021 r i tylko z jednej nieruchomości: zalanie piwnicznych części wspólnych z powodu niesprawnej instalacji wod-kan, uszkodzenia tynku na elewacji budynku podczas huraganowej burzy z nawalnym deszczem i gradobiciem.

Czy zarządcy mieli i mają realny wpływ na poziom usług ubezpieczeniowych? Jaka jest prawda o ubezpieczeniach? Tutaj do przeczytania tekst:

https://wspolnotypodleska.pl/do-czego-wspolnocie-sluza-ubezpieczenia-i-co-za-korzysc-z-nich/

pisany w kwietniu 2013 roku, nic nie stracił na aktualności, więcej, z biegiem lat coraz trudniej się połapać w gąszczu ubezpieczycieli różnej maści i od wszystkiego złego a odzyskanie pieniędzy z polisy za powstałą szkodę graniczy z cudem.

Ostatecznie kończy się na nieograniczonej odpowiedzialności wspólnoty mieszkaniowej i dowodzi tego wieloletnia praktyka i obserwacja działalności wspólnot na Podłęskiej. Trudne sprawy trafiają do sądów /wspólnoty nie mają ubezpieczeń od złych decyzji/, postępowania wloką się a jeżeli kończą, to rozstrzygnięcia zapadają na niekorzyść wspólnot.

Art. 17. UOWL

Odpowiedzialność wspólnoty mieszkaniowej

Za zobowiązania dotyczące nieruchomości wspólnej odpowiada wspólnota mieszkaniowa bez ograniczeń, a każdy właściciel lokalu – w części odpowiadającej jego udziałowi w tej nieruchomości.

Opublikowane 2022.06.04