Uwagi krytyczne do sprawozdań z działalności wspólnot Podłęska za 2014 rok, część 2/6

1. O wynikach finansowych z działalności wspólnej

Źródło danych: sprawozdania zarządcy. 
Analizowane sprawozdania do roku 2013 włącznie nie były podpisywane przez osobę/osoby/ uprawione do reprezentacji zarządcy. Sprawozdanie za 2011r obarczone było błędem polegającym na niezachowaniu ciągłości bilansowej wyniku finansowego z 2010 roku, co spowodowało w następnych latach błędne obliczenie wyników aż do końca 2014 roku. Jest to niezgodne z Ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości Dz.U. 1994 Nr 121 poz. 591 z późn. zmianami. Rozdział 1 Art. 5.cytat:

Wątpliwości budzi znaczące zmniejszenie kosztów we Wspólnocie nr 9w 2014r o kwotę 12.260zł nazwane w rachunku wyników korektą kosztów ogólnoosiedlowych. To nie manna z nieba, ale skutek błędów i jeżeli są to faktyczne koszty, musiały zostać „wepchnięte”pozostałym Wspólnotom. Wątpliwy powód do zadowolenia z takiego prezentu, być może następnym razem trzeba będzie oddać, jeżeli zarządca znów się pomyli w rachunkach? Widać jak łatwo zarządcy przerzucać koszty z miejsca na miejsce, z roku na rok, gdy nie ma się odpowiedzialności majątkowej i nie grozi fiskus.
Wcześniejsze teksty w niniejszej zakładce, wyjaśniają i zachęcają do egzekwowania jawności i transparentności: art. Zbiorcze prezentowanie sprawozdań z działalności wspólnot mieszkaniowych ze stycznia 2011r i art. Nierówne traktowanie wspólnot w podziale kosztów wspólnych z listopada 2012 r.

2. O garażach i boksach garażowych

  • Informacja o zarządzaniu garażami i podziemnymi miejscami postojowymi pominięta przez zarządcę. Brak w sprawozdaniu dla Wspólnoty nr 9 danych o kosztach eksploatacji garaży, podziemnych miejsc postojowych i zbilansowaniu z opłatami a także o funduszach zgromadzonych na ich remonty.
  • Garaże i miejsca postojowe w wielostanowiskowych halach podziemnych są lokalami niemieszkalnymi o odrębnym statusie prawnym z utworzonymi dla nich księgami wieczystymi i stanowią one współwłasność wielu osób fizycznych i prawnych. Ten fakt bezpośrednio wpływa na sposób zarzadzania nimi oraz wspólnotą mieszkaniową a w szczególności na powstanie obowiązku odrębnego rozliczania tych części nieruchomości wspólnot. Sposób rozliczeń winien być zapisany w zasadach rozliczania przychodów i kosztów wspólnot.
  • Ile miejsc garażowania i po ile. W nieruchomości Wspólnoty nr 9 o 120 lokalach mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej 7105 m2, są 23 garaże i 65 miejsc postojowych w wielostanowiskowych boksach podziemnych, których miesięczne opłaty jednostkowe wynoszą:
    • za garaż – 11 zł
    • za miejsce postojowe w boksie – 12 zł
    • na fundusz remontowy jednolita stawka – 2zł
  • Jest rzeczą oczywistą i konieczną, aby nie obciążać właścicieli lokali mieszkalnych nie będących właścicielami lub współwłaścicielami garaży czy miejsc postojowych w boksach kosztami eksploatacji i remontów tych miejsc do garażowania. Są to koszty energii elektrycznej garaży, oświetlenia hal wielostanowiskowych, użytkowania automatycznych bram wjazdowych, konserwacje i naprawy technicznego osprzętu, utrzymania czystości, kosztowne wymiany bram automatycznych finansowanych z funduszy remontowych itp. Tu uwaga, czy wszystkie te niemieszkalne lokale przeznaczone do garażowania wyposażone są w liczniki pomiaru zużycia energii elektrycznej?
  • W Osiedlu Podłęska w 5 budynkach mieści się 108 garaży pojedynczych i 200 miejsc postojowych w halach wielostanowiskowych. Dane o miejscach garażowania mogą być nieścisłe, gdyż ostateczną łączną liczbę miejsc na samochody w garażach pojedynczych i w wielostanowiskowych boksach a także miejsc postojowych zewnętrznych – zgodną z dokumentacją techniczną budynków i urządzenia terenów wspólnotowych – zna tylko zarządca i chroni tą informację unikając jej ujawnienia.