Przewietrzanie Krakowa

 

Na zdjęciach wielkokondygnacyjny kompleks mieszkaniowy w końcowej fazie budowy tuż przy istniejącej od lat dużej stacji paliw ze stanowiskami mycia samochodów. Gmaszysko osłania, wręcz „otula” stację skutecznie zatrzymując toksyczne wyziewy i hamując przewietrzanie miejskiej przestrzeni ,(na połączeniu ulic Wielicka -Jerzmanowskiego, w pobliżu Podłęskiej, węzła wielickiego autostrady A4. )

Tak chaotyczna, niekontrolowana i szkodliwa dla mieszkańców zabudowa Krakowa trwa od lat w niespotykanym tempie. Co i kto uczynił by powstrzymać ten szkodliwy proceder budów na ogromnych obszarach Miasta, pewnie już nieodwracalny dla zniszczonej przestrzeni publicznej Krakowa?…

Co zdziałała przewodnicząca Komisji Ekologii i Ochrony Powietrza w Radzie Miasta Krakowa, pulmonolog dr Anna Prokop- Staszecka w minionej kadencji Rady (2018-2024), stojąca na straży krakowskiego powietrza.(mówiła do mnie na dyżurze radnej: „ja jestem od pilnowania śmierdzącego krakowskiego powietrza”). Dla zainteresowanych problemami miasta przyjaznego ludziom, poniżej parę przykładów o działaniach – do dziś w wymiarze symbolicznym – potwierdzających brak wdrożeń cennych(!?) pomysłów:

1. Pakt dla przestrzeni

cytat z PAKTU …..W ciągu ostatnich kilkunastu lat obserwowaliśmy w Krakowie spektakularne tempo rozwoju, rzadko przekładało się ono jednak na tworzenie wartościowych i zorganizowanych przestrzeni publicznych. Stanowczo zbyt często i w niekontrolowany sposób powstawała chaotyczna zabudowa, dysfunkcyjna dla mieszkanek i mieszkańców miasta. Przeciwko tego typu decyzjom wielokrotnie apelowali przedstawiciele rozmaitych środowisk: mediów, aktywistów i aktywistek, uczelni wyższych. ….. By był on słyszalny, niezbędna jest synergia sił. Kulminacja wielu lat organizowania dyskusji o przestrzeni Krakowa poskutkowała stworzeniem Paktu dla Przestrzeni..

listopad 2023, wybitni przedstawiciele Krakowa podpisali PAKT:   https://www.architekturaibiznes.pl/podpisano-pakt-dla-przestrzeni-krakowa,30867.html

2. Niezbędni urzędnicy w krakowskim magistracie d/s przestrzeni

luty 2024 rok: https://www.sbdim.pl/rozmowa-w-radio-krakow/

.W krakowskim magistracie powinna powstać międzywydziałowa struktura, która prowadziłaby procesy przestrzenne w mieście – tak uważają sygnatariusze „PAKTU dla przestrzeni”…..

https://sdm.radiokrakow.pl/audycje/w-magistracie-powstanie-miedzywydzialowa-struktura-prowadzaca-procesy-przestrzenne-w-miescie/

3. Naukowcy o wietrzeniu Krakowa: 

.naukowcy zastanawiają się, co zrobić, by poprawić warunki przewietrzania Krakowa i w ten sposób poprawić stan powietrza w mieście, bo wpływ na stan krakowskiego powietrza mają również czynniki meteorologiczne i ukształtowanie terenu.


  • W 2013 roku tematyce tej poświęcone było seminarium pt. „Warunki przewietrzania i jakość powietrza w Krakowie”, w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie  w ramach projektu MONIT-AIR z udziałem norweskich naukowców, szczegóły na: https://sozosfera.pl/nauka-i-srodowisko/jak-przewietrzyc-krakow/

  • W  2016 roku konferencja w Krakowie  nt. POKRYCIE  TERENU I PRZEWIETRZANIE KRAKOWA

I co dalej? zwykły mieszkaniec Krakowa zamiast odczucia poprawy jakości powietrza w swoim mieście, widzi nadal wyrastające wielomieszkaniowe budowle.