Oszczędność energii – to się opłaca – podpowiedzi do planów gospodarczych wspólnot Podłęska.

Wyprodukowanie 1 MWh energii elektrycznej to emisja dwutlenku węgla:

w Polsce 1000 kg
w Niemczech 648 kg
w Szwajcarii 162 kg

W Polsce 98% energii elektrycznej produkuje się przy użyciu węgla

I tak przyczyniamy się do powstawania efektu cieplarnianego:

 

 

 

źródło: Krajowa Agencja Poszanowania Energii

Poszanowanie energii – sposób na zmniejszanie zagrożeń dla środowiska naturalnego, ale nie obchodzi to zarządu i mieszkańców Zielonego Wzgórza. Czy nie potrafimy obliczyć korzyści płynących z racjonalnego wykorzystania prądu, ciepła, wody?

Najpewniej jeszcze za mało płacimy  za energię i lekceważymy sprawę.

Weźmy prąd na ogólne potrzeby Podłęskiej, można go zużywać mniej, bo są możliwości na wyciągnięcie ręki.

1. Rozrzutne zużycie energii elektrycznej dla budy ochroniarskiej. 

Zużycie prądu dla portierni ochrony osiedla. Temat zgłaszałam na tej stronie w marcu 2012r w zakładce „Budżet wspólnot mieszkaniowych”, przypominałam zarządcy na zebraniach rocznych 7-ki, 12-ki, nadal bez odzewu. Chodzi o budę w której zarządca umieścił stróżówkę ochrony nadającą się do likwidacji. Posadowiona na ziemi, bez fundamentów, bez izolacji ciepła z nieszczelną stolarką, czerpie energię elektryczną z przyłącza na oświetlenie uliczne według cen z droższej taryfy! nie dla gospodarstw domowych.

Buda pożera nadmierne ilości energii elektrycznej na jej oświetlenie i ogrzewanie, bo tam zamontowano elektryczne grzejniki, zamiast skorzystać z osiedlowego ciepła MPEC-u   /niska klasa energetyczna grzejników/.  Ekonomiczne skutki skandalicznie bezmyślnego rozwiązania:

Koszt energii elektrycznej za ogrzewanie kilkunastu metrów baraku doliczany jest do kosztów za usługi ochrony osiedla!

Zaś cena ogrzania powierzchni 1 m2 w tym baraku przewyższa ponad 30-krotnie cenę ogrzewania lokali mieszkalnych na Podłęskiej.

Ta niewyobrażalna rozrzutność zarządcy nie budzi niczyjego sprzeciwu.

Propozycja zamiany budy stróżówki na nowoczesny pawilon jest odrzucana przez zarządcę, który kurczowo trzyma się „swojego”, wymyśla bałamutne uzasadnienia, że dla strażników tylko to miejsce i żadne inne. Jest to pozbawione merytorycznych podstaw i formalnej poprawności, obliczone chyba na niewiedzę właścicieli, ludzi z góry zakwalifikowanych do istot pozbawionych zdolności krytycznego myślenia.

2.  Unowocześnić oświetlenie części wspólnych w budynkach

Obecnie po wejściu do budynku 7-ki jednym włącznikiem oświetla się całą klatkę schodową W 9-kondygnacyjnych budynkach osoba wsiadająca do windy z poziomu -1 włącza kilkadziesiąt punktów świetlnych w całym pionie, bo na każdym piętrze jest ich co najmniej kilka i tak to działa we wszystkich budynkach osiedla 

 

 

Źródłem światła są  tu zwykłe żarówkizamieniają na światło jedynie ok. 5% proc. pobranej energii, pozostałą część przetwarzają w ciepło. To jeden ze spektakularnych przykładów marnotrawienia prąduRadą na to są rozwiązania oświetlenia części wspólnych z automatycznym intuicyjnym działaniem, co gwarantuje oszczędność energii elektrycznej i komfort jego używania, zapewnia wygodę automatycznie włączając oświetlenie osobom z zakupami, niepełnosprawnym, dzieciom. Modernizacje nie wymagają zmian instalacyjnych sieci i największą ich zaletą jest mały pobór energii, wieloletnie użytkowanie.

3. Unowocześnić zewnętrzne oświetlenie osiedla Podłęska.

Modernizacja zewnętrznego oświetlenia pozwala osiągnąć do 60% oszczędności energii. Jasne oświetlenie poprawia bezpieczeństwo na osiedlu, zyskuje się gwarancję jakości oświetlenia. Nakłady początkowe, które trzeba ponieść szybko zwracają się w niższych rachunkach za energię elektryczną, efekty są widoczne już po kilku miesiącach.

4. Zbiorowy zakup energii elektrycznej.

Takich rozwiązań jest coraz więcej. Grupowy zakup energii to możliwość uzyskania korzystniejszej ceny zakupu i zaoszczędzenia nawet 20 % środków. Z ofert mogą korzystać również wspólnoty, tym bardziej osiedla wspólnot. Warto przynajmniej podjąć starania u dostawcy prądu i przekonać się o skuteczności oszczędnościowych propozycji.


Zacznijmy oszczędzać energię elektryczną w trosce o własne portfele i nie wyrzucać pieniędzy w błoto.  Jeżeli Zarządca nie widzi potrzeby poszanowania energii ze względu na środowisko, to powinien przynajmniej ją oszczędzać dla właścicieli mieszkań.

Jak dotychczas uwaga zarządcy Prombudu i obsługi z jego biura skupia się głównie na kreowaniu sposobów rozpisywania w księgach wspólnot ponamiarowych kosztów energii elektrycznej. Nie widać działań oszczędzających.