Z uporem godnym lepszej sprawy nie pielęgnuje się i nie chroni przed wymarciem i uschnięciem zaniedbanych starych drzew, głównie akacji, na terenie Wspólnot Mieszkaniowych Podłęska. Jedno z nich przedstawione jest na zdjęciu pośrodku. Po wykonaniu ochronnego cięcia uschniętych konarów i gałęzi odrodziłyby się i odżyły dostarczając nowej zieleni, jak drzewa pokazane na bocznych zdjęciach. To nieusprawiedliwione zaniechanie dla zabezpieczenia skrawka istniejącej już zieleni, ze szkodą dla mieszkańców. Na nowe tak duże drzewa trzeba czekać lata! Nawet małe skupiska zadbanego starodrzewu a także pojedyncze drzewa to interesujące elementy uzupełniające architekturę osiedla mieszkaniowego. Powinno się dokonać przeglądu tych drzew także dla bezpieczeństwa mieszkańców i parkowanych samochodów, nawet jeżeli okazałoby się, że drzewa nie są już do odratowania i pozostaje tylko ich usunięcie.
To też są koszty uzasadnione utrzymywania części wspólnych nieruchomości !
Dbałość o otoczenie miejsca zamieszkania sprzyja poszanowaniu przez mieszkańców swojego osiedla. Jeżeli nie wszyscy to od razu zauważają to może docenią w przyszłości…
Uwaga:powyższe zdjęcia odrestaurowanych drzew to godny naśladowania wzór dbałości o piękne stare drzewa akacji, do obejrzenia w naturze przy ul. Sandomierskiej w Krakowie /obok Muzeum Manggha/.
Akacja -inaczej robinia biała, grochodrzew akacjowy/ drzewo o luźnej nieregularnej koronie , rośnie do 25 metrów wysokości, kwitnie w czerwcu, białe kwiaty o znanej charakterystycznej woni zwisają w gronach 10-20 centymetrowych, liście oliwkowo-zielone w jesieni przybierają intensywną żółtą barwę, drzewo nie ma dużych wymagań glebowych.