Wyższe opłaty za użytkowanie wieczyste a faktyczna wartość nieruchomości gruntowych

Urząd M. Krakowa podniesie opłaty za użytkowanie wieczyste nieruchomości Zielonego Wzgórza. Wyceny urzędnicze dla fiskusa są znacznie zawyżone w stosunku do rzeczywistej wartości działek a na Podłęskiej widać to „gołym okiem”. Małe wymiary, Podłęska 7 po obrysie budynku! nieregularne kształty działek, zaniedbane sąsiedztwo, brak parkingów, brak własnego dojścia do publicznych dróg, prawa służebności na gruntach zostawionych sobie przez Prombud-dewelopera zaniżają wartość gruntów wspólnot z Podłęskiej.

Kilka przykładów:

Podłęska 12

Po wybudowaniu osiedla na gruntach przejętych od Skarbu Państwa deweloper nie uporządkował terenu. Część nieruchomości gruntowej Podłęska 12 zajmuje wysoka kilkumetrowa skarpa, do dziś wyłączona z zagospodarowania. Zarządca nie wykonuje tam żadnych prac porządkowych, skarpę zarasta dzika roślinność, dużo starych zamierających drzew zagrażających ludziom i samochodom, jest zaśmiecona, porzucane są tam większe odpady komunalne. Ponadto deweloper obciążył grunt wspólnoty 12 prawami służebności bezpłatnymi i nieograniczonymi w czasie dla sąsiednich działek na rzecz każdoczesnych ich właścicieli, użytkowników do instalowania w gruncie sieci wodnej, kanalizacji, ogrzewania, energetycznej, oświetlenia terenu. Tak szerokie prawa rzeczowe ustanowione notarialnie skutecznie ograniczają rozporządzanie tą nieruchomością przez właścicieli wspólnoty i na stałe obniżają jej wartość rynkową.

Podłęska 17

Teren wspólnotowej działki zdominowany jest przez kilkanaście lokali handlowych i usługowych w budynku mieszkalnym 17ki. Nie są przestrzegane i nieegzekwowane obowiązujące terminy za i rozładunków pojazdów działalności, ze szkodą dla stałych mieszkańców. Właściciele i najemcy lokali użytkowych nie ponoszą wyższych kosztów utrzymania terenu, choćby ochrony osiedlowej czy monitoringu.

Podłęska 7

Działka Podłęska 7 z 9-kondygnacyjnym budynkiem ma wymiar prawie „po obrysie budynku” bez miejsc do parkowania. Panuje na niej chaos tymczasowości: najpierw zaniedbywany przez lata obcy teren wykorzystywany na „dziki” parking, od 2013 roku wstawiony płot rozpoczętej i opuszczonej budowy, nadal jest rozdeptywana jako przejście „na skróty” do reszty osiedla.


Zielone Wzgórze nie ma „papierów” czytaj: praw służebności przejazdu i przejścia do ulicy Aleksandry w kierunku autobusów i tramwajów w Nowym Bieżanowie, szkół i przedszkoli. Bezprawne użytkowanie drogi stwarza iluzję korzystniejszych warunków zamieszkania w osiedlu Podłęska, bo niby parkingi, dojazdy są, ale jakoby ich nie było i niesłusznie daje podstawę do podwyższania opłat za użytkowanie nieruchomości.

Na rynku nieruchomości liczy się miejsce. Otoczenie osiedla Podłęska jest dość podłe. Przylegający do niego zrujnowany teren nieruchomości gruntowej o powierzchni 0,3130 ha, przy ulicy Wielickiej 232. właścicielem jest Gmina Kraków. Dziesięciolecia mijają, samorządowe kadencje mijają i brak decyzyjności, by pożytecznie zagospodarować ten teren.

Więcej o tym w sąsiednim artykule „Zdążyć przed deweloperami na ulicy Wielickiej 232”

https://wspolnotypodleska.pl/zdazyc-przed-deweloperami-na-ulicy-wielickiej-232/

 Brak chętnych na zakup miejskiego terenu nawet po wielkich obniżkach tylko potwierdza niską wartość nieruchomości i niekorzystne położenie Zielonego Wzgórza i zbyt wysokie opłaty za użytkowanie wieczyste.