Uwagi krytyczne do sprawozdań z działalności wspólnot Podłęska za 2014 rok – część 5/6

Wyniki finansowe z działalności wspólnej mówią o faktycznej kondycji finansowo-gospodarczej wspólnot a ich duże zróżnicowanie na Podłęskiej, budzizdziwienie, wątpliwości a głównie niepokój, jak naprawdę firma zarządzająca gospodarzy naszymi pieniędzmi i jak utrzymuje osiedlowe nieruchomości.

Czy wyniki finansowe wspólnot to loteria? Dlaczego jedne wspólnoty mają się całkiem dobrze a inne ledwie wiążą koniec z końcem? Na przykład, taka Wspólnota 7 uciułała tylko 2.609 zł oszczędności na koniec 2014 roku, zaś Wspólnota 9 zgromadziła aż 46.456 zł Różnica w wyniku finansowym między nimi to, bagatela, prawie 500 % licząc proporcjonalnie do wielkości i czasu funkcjonowania wspólnot. Nie zajmujemy się tu gromadzonymi oddzielnie funduszami celowymi.

Nieruchomości wspólnot mieszkaniowych Podłęska podobne są do siebie pod wieloma względami: położone są na przylegających do siebie działkach gruntowych tworząc jedną osiedlową całość, zostały zbudowane prawie jednocześnie, zaledwie w odstępach kilku lat z zastosowaniem jednakowej technologii, kupują media, usługi komunalne i inne u tych samych dostawców, obciążane są wspólnymi kosztami solidarnie, zarządza nimi od początku powstania jedna firma, itd., itd.

Czy przyczyny zróżnicowania wyników tkwią w źle pojętym oszczędzaniu na bieżącej eksploatacji nieruchomości, doraźnym „łataniu dziur” jak najniższym kosztem bez dbania o przyszły dobry stan techniczny budynków? To chyba nie jedyna przyczyna, bowiem we wspólnotach z wynikami finansowymi na granicy zera zarządca też nic nie robi dla zachowania jakości obiektów, nie mówiąc już o ich poprawie i modernizacji.

Czy niedomaga sposób prowadzenia ksiąg rachunkowych, czy stosuje się złe kryteria rozdziału kosztów ogólnych utrzymania osiedla? Czy są inne przyczynydysproporcji finansowych między wspólnotami, które zna tylko zarządca, lecz nie uważa za konieczne rzetelnie informować o nich właścicieli wspólnot?

Jak zarządca wyjaśni tak znaczne różnice w kondycji finansowej wspólnot? Tylko firma zarządcy, jako jedyny dysponent całości dokumentacji kosztów osiedla Podłęska, ma dostęp do materiałów umożliwiających porównawczą analizę ekonomiczną gospodarki każdej wspólnoty z osobna i osiedla Podłęska jako całości.

Trzeba pamiętać i przypominać a każda okazja ku temu jest dobra, że właściciele i tylko właściciele wspólnot odpowiadają swoim majątkiem za stan finansowy wspólnoty mieszkaniowej. W poniższych wykresach pokazano udziały procentowe wspólnot mieszkaniowych osiedla Podłęska w ilościach ogółem:

  • lokali mieszkalnych i użytkowych,
  • m2 powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych i użytkowych
  • m2 powierzchni nieruchomości gruntowych

Źródło: dokumentacja zarządcy