![]() |
stosowana dla Wspólnot Mieszkaniowych Podłęska przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie.
/płacimy ceny wyższe od taryfowych/ z rozliczeń wody zimnej wynika, że sporo wody wycieka miedzy sumą wskazań indywidualnych wodomierzy mieszkaniowych a ilością wody ustaloną przez MPWiK według wskazania wodomierzy głównych na przyłączach budynków wspólnot. Tak duże braki nie wzbudziły niepokoju zarządcy, nie skłoniły go do „szukania uciekającej wody” i wyjaśniania przyczyn niedoborów, lecz tylko do podniesienia kosztu wody w rozliczeniach indywidualnych właścicieli lokali za I półrocze br do 112, 3% ceny zakupu a także przewidująco do zawyżenia naliczeń na II półrocze 2015 r o 7,3%
![]() |
/skąd przecieki wody?/ parokrotne pytania w tej sprawie w lipcu i sierpniu br w biurze zarządcy, telefoniczne, email-owe pozostają bez odpowiedzi, choć prawem właścicieli jest uzyskiwanie jasnych i rzetelnych wyjaśnień. Czekamy więc na potwierdzenie przez zarządcę poniższych informacji. Podstawowy „przeciek” to nie liczenie ilości wody zimnej zużytej dla celów gospodarczych i remontowych. Pozostałe różnice wskazań wodomierzy wynikające z przyczyn technicznych,których szczegółowy opis tu pomijam, dotyczą stanu instalacji wodociągowej, urządzeń poboru wody, liczników, są one dopuszczalne, ale nie w tak wygórowanej % wielkości. I dotyczyłoby to tylko tzw. niezawinionych przyczyn, poza przypadkami celowo zniekształcającymi pomiary, czy też pobieraniem wody poza licznikami.
/ustawowa kwalifikacja kosztów niedoborów wody/ różnice między wskazaniami wodomierza głównego a sumą wskazań wodomierzy indywidualnych tj. zużycie wody na cele gospodarcze i braki powstałe z przyczyn technicznych winny być traktowane jako ilość wody wykorzystana w części wspólnej nieruchomości , a koszt tej wody traktowany jako składnik kosztów eksploatacji nieruchomości wspólnej opłacany przez właścicieli w zaliczkach na pokrycie kosztów zarządu i to wyczerpuje art.14 pkt 2 Ustawy o własności lokali i art. 15 tej Ustawy.
![]() |
/przerzucanie kosztów/ różnicy wody zimnej z kosztów zarządu wspólnotą do indywidualnych świadczeń i obciążanie nimi właścicieli, jest celowym i błędnym zaniżaniem faktycznych kosztów utrzymania nieruchomości wspólnych stwarzające pozory tańszego zarządzania nieruchomościami wspólnot. Zarządca zrzuca tym samym z siebie obowiązek kontrolowania części kosztów zarządu, z tytułu zużycia wody zimnej we wspólnocie.
/błędne informacje w rocznych sprawozdaniach/ zarządca uwidocznia w nich jedynie łączne koszty wody zimnej i wody ciepłej, choć to różne media, od różnych dostawców, oddzielnie opomiarowane, o różnych cenach jednostkowych, odmiennie rozliczane. Skonfundowany właściciel nawet nie śmie pytać co to merytorycznie znaczy i co z tego wynika, bo to po prostu nic nie znaczy i nic z tego nie wynika. Serwowanie takiego „grochu z kapustą” to dezinformacja obliczona na niewiedzę, najczęściej słabo zorientowanego odbiorcy sprawozdania.
/gdzie miejsce na oszczędności?/ automatyczne rozliczanie faktur za dostawy zimnej wody i informacje od zarządcy opisane wyżej, pozbawione są analizy i krytycznego spojrzenia nie tylko na interes indywidualny właścicieli lokali ale na racjonalne wykorzystywanie i poszanowanie wody w gospodarce osiedlowej na Podłęskiej.
/umowy indywidualne/ dobrym rozwiązaniem byłyby indywidualne umowy na dostawy i rozliczanie wody bez pośrednictwa zarządcy, podobnie jak na inne media. Jednak, pomimo prawnych możliwości nie jest to jeszcze powszechna praktyka. To spadek po PRL-u, kiedy nie było możliwości technicznych i chęci do indywidualnego rozliczania odbiorców wody w budynkach wielolokalowych. Silne lobby firm wodno-kanalizacyjnych, w większości spółki gminne nie zachęcają do zmiany trwających archaicznych rozwiązań. Tu, jak ulał pasuje cytat z Terry Pratchetta /brytyjski pisarz fantasy/ : „jeżeli nienormalne trwa dostatecznie długo staje się normalnym” I tak firmy wodno-kanalizacyjne spychają na zarządców ryzyko i koszty związane z rozliczaniem wody i ścieków, zaś ci ostatni stosują rozliczenia wspólne i jednym wskaźnikiem po równo traktują właścicieli lokali. Wiadomo, że stojący na końcu tego łańcucha indywidualny właściciel, jak zwykle wobec zarządcy na słabszej pozycji nie wyegzekwuje rozwiązań zapisanych dla niego w Ustawie owl.
/mniejsze zaległości czynszowe/ Indywidualne umowy na dostawy wody zimnej i wyłączenie ich ze wspólnotowych rozliczeń, to byłby też dobry sposób na zmniejszanie zaległości czynszowych we wspólnotach przynajmniej z tego tytułu. Każdy właściciel sam rozliczałby się z dostawcą tak jak w przypadkach wielu innych umów na dostawy mediów.